Bu dünyanın güzelliklerinden başlayacaksın, hiç durmadan, basamak basamak yüce güzelliğe yükseleceksin; bir güzel bedenden ikisinde, ikisinden, bütün güzel bedenlere, sonra güzel bedenlerden güzel işlere, güzel işlerden güzel bilgilere, güzel bilgilerden de, sonunda bir tek bilgiye varacaksın; bu bilgi de tek başına... varolan salt güzelliğe varmaktan, gerçek güzelliğin özünü tanımaktan başka bir şey değildir

Platon - Symposium Şölen

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 12595
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 13.04.2012 13:08
'Başkalarından gördüğün kötülük seni iyilik yapmaktan alıkoymasın.'

'Kendimizi mutluluğa değil mutsuzluğa programlıyoruz. Özgürlüğe değil tutsaklığa zorluyoruz. Tutsaklık için öyle yüksek duvarlı zindanlara ihtiyacımız yok. Asıl tutsaklığımız kendi zihnimizin içinde yaşamamız.'

'Depresyonun ve yalnızlığın çağında, sabırsızlığın da, uyumsuzluğun da, dertleri yenmenin de, hayata direnmenin de, hep beraber gülebilmenin de yagâne reçetesi iletişimdir. hapı yutmadan, konuşun.'

'Şimdiki zamana sadık kal, çünkü tüm yalanlar, ya geçmişten ya da gelecekten içeri sızar.'

'Niceleri kendi zincirlerini çözemeseler de,dostlarının azatçısıdırlar.! '
Optimus_ Tarih: 22.10.2011 06:52
Kendini olduğundan az göstermek, alçakgönüllülük değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır. Kendini olduğundan fazla göstermek de, çoğu kez gururdan değil budalalıktandır.
Montaigne / Denemelerden
cok güzeller teşekkürler
AYIŞIĞI Tarih: 21.10.2011 13:23
Hoşgörü insanlığın bir parçasıdır. Hepimizin hataları ve eksikleri var , gelin karşılıklı olarak birbirimizin hata ve eksiklerini bağışlayalım,
çünkü, hoşgörü doğanın ilk yasasıdır
Eğer Öfkeni aklınla yenemiyorsan, kendini insandan sayma.

Voltaire

Sevginin en üstün hali asla bir ilişki değil, sadece senin var olma halindir.
İnsanlar yavaş yavaş inanmamayı, güvenmemeyi, sevmemeyi, kronik şüpheciler olmayı öğrenir. Ve bu o kadar yavaş, o kadar küçük dozlarda olur ki, başına gelene karşı asla uyanık değilsindir. Bu gerçekleştiğinde, artık çok geçtir. İnsanların tecrübe dediği şey budur. Kalbiyle bağlantısını kaybetmiş bir insana tecrübeli derler. Onun çok deneyimli, çok akıllı, çok kurnaz bir insan olduğunu, onu kimsenin kandıramayacağını söylerler.

Belki onu kimse kandıramaz, ama o kendini kandırır. Değerli her şeyi kaybetti, hepsini kaybetti. O zaman çok tuhaf bir olay meydana gelir.İnsanlar, başka insanları sevemez, çünkü insanlar çok aldatıcı olabilir,nesneleri sevmeye başlarlar. Büyük bir sevgi ihtiyacı olduğu için, onun yerine koyacak bir şeyler bulmaya devam ederler. Kimisi evini sever, kimisi arabasını sever, kimisi elbiselerini sever, kimisi parayı sever.

Osho
AYIŞIĞI Tarih: 18.09.2011 19:21
[COLOR="PaleTurquoise"]Haddini aşmamak, kalp kırmamaktır edep.
Dedikodudan, haksızlıktan ve ithamdan uzak durmaktır edep.
Eyvallah kelimesi üzerine kafa yormaktır.
Bilmediğin konuda susmak, bildiğin konuda ahkâm kesmemektir edep.
İnsan ayrımı yapmamaktır.. Aşırılığa gitmemektir.
AYIŞIĞI Tarih: 12.09.2011 12:21
[COLOR="PaleTurquoise"]Başkalarını yargılamaya hakkın yoktur.Çünkü bir insan, karşısında duran suçlu gibi kendisinin de bir suçlu olduğu, ortadaki suçta belki en büyük payın kendisinin olduğu bilincine varmadan başkalarını yargılayamaz. Bunu anladıktan sonra yargıç olabilir ancak. Ne denli garip olursa olsun, gerçektir bu. Çünkü doğru bir insan olsaydım, karşımda duran suçlu belki de hiç olmayacaktı..''
Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
AYIŞIĞI Tarih: 03.09.2011 16:11
[COLOR="PaleTurquoise"]Ama okumak, oynamak, gülmek, zalim olmak, iyi olmak, nehri, bulutları görmek, tüm bunlar hayatın parçalarıdır; ve okumayı bilmezseniz, yürümeyi bilmezseniz, bir yaprağın güzelliğini takdir edemezseniz, yaşamıyorsunuz demektir.
Yaşamın bütününü anlamanız gerek, sadece küçük bir parçasını değil. İşte bu yüzden okumak zorundasınız, işte bu yüzden gökyüzüne bakmak zorundasınız, bu yüzden şarkı söylemek, dans etmek, şiirler yazmak, acı çekmek ve anlamak zorundasınız; çünkü tüm bunlar hayattır.

Jiddu Krishnamurti
AYIŞIĞI Tarih: 12.07.2011 00:09
Dünyanın ruhu insanların mutluluğuyla beslenir. Ya da mutsuzluklarıyla, arzuyla, kıskançlıkla. Kendi kişisel menkıbesini gerçekleştirmek insanların biricik gerçek yükümlülüğüdür. Her şey bir ve tek şeydir. Ve bir şey istediğin zaman, bütün evren arzunun gerçekleşmesi için işbirliği yapar.
Paulo Coelho | Simyacı
AYIŞIĞI Tarih: 03.07.2011 03:48
Belki de insan yalnızca refahtan değil,acıdan da aynı ölçüde hoşlanıyor.Hatta acının mutluluk kadar yararlı olduğu bile düşünülebilir.İnsanın yeri geldiğinde acıyı,tutkuya varan derecede sevdiği bir gerçektir.Bunu anlamak için insanlık tarihine bakmaya gerek yok,yaşamın ne olduğunu bilen bir insansanız kendi kendinize sorun yeter.

Benim kişisel düşünceme göre,yalnızca refahı sevmenin biraz ayıp yanı bile vardır.İyi mi kötü mü olduğunu bilmem ama bazen bir şeyleri kırıp dökmenin bile kendine özgü bir tadı olabiliyor.Bu açıdan,ben ne yalnız başına refahı,ne de yalnız başına acıyı yeğlerim.Acı,kuşku demektir,yadsıma demektir.Bununla birlikte insan gerçek acıyı tatmak istediğinden,çevresinde bir kargaşa yaratmak,yok etmek,dağıtmak hevesinden asla kendisini uzaklaştıramaz.Bizim manevi varlığımızın biricik kaynağı acı değil mi?
Dostoyevski
AYIŞIĞI Tarih: 09.06.2011 03:59
Yalnızlık dostum, çevremizde çok insan olup kimseye sevmediğimizde ve kimse tarafından sevilmediğimizde şekillenir. Sonrasında ise hiç birşeyi sevmeyiz. İşte bu, bu korkunç olmalı. Daha da kötüsü de, buna genç iken yakalanabiliriz: 20 yaşında moruk olmak...biliyormusun dostum, hiç komik değil.
Gilles Vıgnault


Bir insan, kirli düşüncelere sahip olduğu için utanmaz..!
Bir başkasının, o kirli düşüncesini bilme ihtimali utandırır...
Friedrich Nietzsche - Aforizmalardan

Tek önemli vakit vardir, içinde bulunduğunuz an. O an en önemli vakittir, çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla bir daha görüşüp görüşmeyecegini bilemez; ve en önemli iş iyilik yapmaktır, çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek sebebi budur."
Tolstoy - İnsan Ne İle Yaşar