BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM

Es selamu `aleykum


Japonlar H5 virüsünü etkisiz hale getirdi


Japonlar yine boş durmadı ve musluk suyundan elektrik geçirerek H5 virüsünü etkisiz hale getirdi. Kuş gribinin alt tipi olan H5 virüsü göçmen kuşlardan kümes hayvanlarına bulaştığı zaman mutasyona uğruyor

Asya'da ortaya çıkmasının ardından tüm dünyada endişe yaratan, Türkiye'de ölümlere neden olan kuş gribi hala tüm dünyada tehdit oluşturmaya devam ediyor. Kuş gribinin, göçmen kuşlarında en bulaşıcı türü olan H5'e karşı Japonlar, olumlu bir aşama kaydetti ve havadaki H5 virüsünü yüzde 99 etkisiz hale getirebilen teknoloji üretti.

SUYUN BUHARI DA İŞE YARIYOR

Sanyo firmasıyla Tottori Üniversitesi'nin uzmanları, musluk suyundan elektrik geçirerek (elektroliz yoluyla) geliştirdikleri özel teknolojinin, havada asılı bulunan kuş gribi virüsü H5'i etkisiz kıldığını açıkladı. Tottori Üniversitesi'nden Kuyçi Yasuda, "H5 virüsü bulunan havayı Sanyo'nun ürettiği özel elektroliz suyuna daldırılmış filtreden geçirdiğimizde virüsün yüzde 99 etkisiz hale Egeldiğini gözlemledik" dedi. Araştırmacılar, elektroliz suyunun buharının da virüs karşısında işe yaradığını kaydetti. Sanyo'nun geliştirdiği teknoloji, çeşme suyunun içinden elektrik geçirilmesinden ibaret. Bu işlem sonucu kimyasal yapısı değişen su, Sanyo yetkililerine göre "dezenfektan" haline geliyor. Sanyo grubu, bu teknolojiyi bazı hava temizleme cihazları veya çamaşır makinelerinde kullanıyor. Araştırmacılar, virüsün bu yöntemle etkisiz hale getirilebildiğini görünce, H5'in yayılmasını önleyebilecek cihazlar geliştirmek için kafa yormaya başladı.


Vesselamu aleykum!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 727
favori
like
share
casper Tarih: 16.05.2006 13:21
çok güzel bir gelişme ,
teşekkürler
ozlems_o Tarih: 16.05.2006 13:16
son günlerin en korkutucu hastalığı kuş giribinde demek gelişme sağlandı :20:

çok sevindim buna ayrıca paylaşım için teşekkürler