Hastalar kadar, hasta yakınlarının da hayatını olumsuz etkiyelen Alzheimer hastalığı, başlangıçta büyük belirtiler vermeyerek sinsice ilerlemesi sebebiyle Türkiyede de hızla yayılıyor.
Hastalık sürecinde oldukça güç durumlarla karşılaşıldığından, hasta yakınlarının bilgilendirilmesi çok önemli. Alzheimer Derneği ve Pfizer ilaçları iş birliği ile oluşturulan Hasta Yakını Destek Seti, bu bilgi eksikliğinin giderilmesini hedefliyor. Türkiyede 250-300 bin kişiyi etkilediği tahmin edilen ve başlangıçta basit unutkanlıkmış gibi görünen Alzheimer hastalığında; zihinsel yetilerin kaybı yanında, hayaller, hezeyanlar gibi davranışsal bozukluklar da ortaya çıkıyor. Alzheimer hastalığının, hastanın günlük hayatını olumsuz etkilemesinin yanı sıra, ailelerin ve hastalara bakmakla yükümlü kişilerin de zorluklar yaşamasına sebep olduğunu söyleyen Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, Hastalığın tedavisinin ayrılmaz parçası olan hasta yakınının bilgilendirilmesi, karşı karşıya oldukları durumu anlaması, zorluklarla başa çıkabilmesi, problemlerin üstesinden gelmeyi, hastaya nasıl davranması gerektiğini ve hastalıkla yaşamayı öğrenmesi, hem hasta hem de hasta yakınının hayatını büyük ölçüde kolaylaştırıyor diye konuştu.

Hastalara destek

Alzheimer Derneği ve Pfizer İlaçları iş birliği ile oluşturulan Hasta Yakını Destek Seti içinde yer alan hasta bakımı için faydalı bilgiler içeren kitapçıklar, hasta yakınlarına üç ayda bir postalama yoluyla ulaşacak ve bu sayede hasta yakınları ile hekimlerin sürekli iletişim içinde olması sağlanacak. Hasta için güvenli ortamın oluşturulması ve hastanın kendisini daha iyi hissedebilmesi için yapılabileceklerin yer aldığı set ile 2006 yılında toplamda 4 bin hasta yakınına destek olunması planlanıyor. Destek setinden faydalanmak isteyen hasta yakınları, hekimleri vasıtası ile programa dahil olabilecek.

Gönüllüler devrede

1997 yılında kurulan Alzheimer Derneği ve 2000 yılının Mart ayında kurulan Alzheimer Vakfı, hekim, hasta, hasta yakını ve gönüllülerden kurulu kadrosuyla, Alzheimer hastalığının önemini vurgulamak, hastalığın toplum tarafından daha iyi tanınmasını sağlamak, bu konudaki bilimsel çalışmaları artırmak ve hastalar ile birlikte hasta yakınlarına da destek olabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı, hasta ve hasta yakınlarına daha fazla destek verebilmek amacıyla Ücretsiz Alzheimer Bilgi Hattını ve hastalık hakkında bilgilerin, hasta yakınına yönelik tavsiyelerin yer aldığı web sitesini sürekli güncel tutuyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 469
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 25.05.2006 15:45
paylaşımın için teşekkürler...eline sağlık...
SU-PERISI Tarih: 21.05.2006 23:48
Ortalama insan yaşı her geçen gün artıyor, ama onunla birlikte ne yazık ki Alzheimer hastalıgınında artacagı söyleniyor.bilgilerin için teşekkürler özlemcigim
stormysea Tarih: 19.05.2006 09:00
Değerli bilgiler için çok teşekkürler,
sevgili ozlems_o
paylaşan yüreğinize sağlık.