Dansın ritmine kendinizi kaptırarak bebeğinize 'hoşgeldin' deyin
Yaşamın her alanında faydalı olan egzersiz alışkanlığı, hamileliğe hazırlanan kadınlar için de oldukça önemli. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Yaprak Demir, hamileliğe hazırlanan kadınlar için egzersizin önemini anlattı:


* Hamilelik süresince, kadının vücudunda meydana gelen değişimler rahatsızlıklara yol açabilir mi?

Hamilelik dönemi, bir kadının hayatındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Hamilelik süresince kadın bedeni günbe gün değişim geçirir. Bu vücut mekaniklerini etkileyerek çeşitli ağrılara yol açabilir.

* Bu değişim ne gibi rahatsızlıklara neden olur?

Hamilelik döneminde en sık görülen kas iskelet sistemi problemleri omurga (boyun, bel, sırt) ağrıları, duruş bozukluğu, kas ve eklem ağrılarıdır. Planlı bir hamilelikten en az 3-6 ay önce başlanan düzenli egzersizler, bu tip problemlerin oluşmasını engelleyebilir.

* Bu ağrıları engellemek için hangi egzersizleri önerirsiniz?

Genel kondisyonu artırmaya yönelik aerobik hareketleriyle egzersiz programına başlanabilir. En az haftada 3 kez, 30-n5 dakika süren yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme gibi egzersizler, aerobik egzersizlere örnek olarak verilebilir. Aerobik egzersizlere ek olarak sırt ve bel kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik hareketler yapılabilir. Hamilelik boyunca gerilen ve doğum sonrasında gevşeyen karın kaslarının kuvvetlenmesi önemlidir.

* Hamilelik döneminde vücut ağrıları dışında hangi problemler yaşanır? Bunu engellemek için hangi egzersizi önerirsiniz?

Hamilelikte ve zor doğumlardan sonra, idrar kaçırma problemini sık görüyoruz. Bunun önlenmesine yönelik kegel egzersizleri (seks egzersizi) hem hamileliğe hazırlık döneminde hem de hamilelik döneminde yapılmalıdır. Egzersiz bırakıldıktan 15-20 gün sonra, kaslar eski haline dönmeye başlar. Bundan dolayı hamilelik döneminde de uygun egzersiz programlarını uygulamak, gebeliğin daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır.

* Gebeliğe hazırlık için en ideal egzersizler hangileridir?

Gebelik döneminde vücutta pek çok değişiklik olur. Bu değişikliklere vücudunuzu önceden hazırlayabilirsiniz. Vücut değişiminin başında belin daha oyuk bir hal alması gelir. Zaten gebelikte egzersizin ilk amacı düzgün bir vücut duruşu sağlamak ve bel ağrılarını hafifletmektir. Bunun için esnek vücutlar hamilelik süresince daha rahat eder. Hamileliğe hazırlanırken yüzmeye başlayın ve bunu hamilelik döneminde de sürdürün. Hamileler için önerilen en yaygın spor yüzmedir. Bütün kas sistemini çalıştırdığından ve suyun bir tür masaj etkisi olduğundan tavsiye edilir. Rahatlatıcı olması ve beli zorlamaması açısından tercih edin.

* Yürümek annelik egzersizi sayılır mı? Koşu bandını mı tercih etmeli, dışarıda yürümeyi mi?

Mümkünse açık havada yapılan yürüyüşleri tavsiye ederim. 15 dakika ile başlayıp zamanla günde bir saate kadar süren yürüyüşlerin haftada 3 gün yapılması vücudunuzun hazırlık sürecinde önemlidir. Bu tempoda yürüyüşlere hamilelik döneminde de devam etmeniz yararlı olur. Ayrıca aerobik egzersizler de anne ve bebek için gerekli olan kan dolaşımını hareketlendirerek oksijen kullanımını artırır. Annenin kondisyonuna yararlıdır, vücut enerjinizi artırır, hamileyken devam ederseniz çabuk yorulmanızı engellersiniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 566
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 25.05.2006 15:43
paylaşımın için teşekkürler...eline sağlık...
SU-PERISI Tarih: 21.05.2006 23:27
rahat bir hamilelik geçirmek için egzersiz yapılmalı,özellikle yüzme tercih edilmeli.teşekkürler özlem
selene Tarih: 18.05.2006 12:55
daha iyi bir hamilelik geçirmek için egzersiz yapmak lazım :85:
teşekkürler özlemcim