Almanya Rüyası belgeseli ile adını duyuran genç yönetmen Murat Şeker'in ilk uzun metrajlı film projesi olan 2 süper film birden"in çekimlerine 29 Mayıs 2006 tarihinde başlanıyor.

1973 doğumlu yönetmen, içinde büyüdüğü 80'li yılların ve temsil ettiği 90 kuşağının ruhunu yansıtacağını söylediği bu ilk uzun metrajlı filmi ile günümüz Türk Sinemasına farklı bir soluk getirmeyi amaçlıyor ve filmin ana eksenini Hareket eden her şey etki yaratır fikrinin yörüngesinde belirliyor.

Genç izleyicilere ulaşmayı hedefleyen 2 süper film birden, tam bağımsız oluşum süreci, sıra dışı ve dinamik senaryosu, genç oyuncu kadrosu ve farklı mekanlarıyla hikayeye eşlik eden İstanbul manzaralarıyla dikkat çekiyor.

Hikayesini, sinema sevgisi, idealler ve özveri temaları etrafında kurgulayan film, Necati adlı sinema tutkunu genç bir yönetmenin, sistemin tüm çarpıklığına rağmen ideallerini gerçekleştirmek uğruna verdiği mücadeleyi konu alıyor. Yerçekimi Sıfır adında Avrupa'yı sarsacak deneysel bir film çekmek sevdasındaki (Don Kişot) Necati'nin maceradan maceraya koşan hikayesi mizahi bir bakış açısı ile anlatılıyor. Aksiyon bölümleri de içeren yapım, hikayenin oluşumuna esin kaynağı olan ünlü fizikçi Newton'un Yer çekimi Yasasına gönderme yaptığı sahneleri ile seyirciyi düşündürmeyi de ihmal etmiyor.

Başrollerini, Fatih Akın, Emir Kusturica ve Hal Hartley gibi dünyaca ünlü yönetmenler ile çalışmış olan Tim Seyfi, Murat Akkoyunlu ve Altın Portakal ödüllü Beste Bereket'in paylaşacağı yapımda, Nejat İşler, Durul Bazan ve Settar Tanrıöğen' in canlandıracakları karakterler de filme renk katıyor.

Konu

Necati 33 yaşında sinema tutkunu bir adamdır. Annesini, doğduktan hemen sonra kaybetmiştir. Babası, Newton Mustafa ise kaptanlık yapan enteresan bir adamdır. Necati'nin en büyük hayali video kamerayla çekmeye çalıştığı "Yerçekimi Sıfır" isimli filmi tamamlayıp sinema perdesinde insanlara gösterebilmektir. Geçimini, şöhret olma hevesindeki genç şarkıcı - türkücülere klipler, kanına girdiği mahalle esnafına saçma sapan reklamlar çekerek, çok zorda kaldığı zamanlarda da düğün kameramanlığı yaparak sağlamaktadır. Necati'nin yaşamındaki en büyük dayanağı bir reklam ajansında çalışan eşi Arzu' dur. Tüp bebek tedavisi görmekte olan Arzu, Necati'yi bazen eleştirse de eşinin sinema tutkusuna saygı duymaktadır.

Söz konusu sinema olunca tam bir Don Kişot olan Necati "Avrupa'yı sarsacak deneysel bir film" olarak tanıttığı filmine hiç bir yapımcıdan maddi destek sağlayamaz. Çünkü filmini herhangi bir senaryoya bağlı kalmadan ve profesyonel oyuncular kullanmadan çekmektedir. Bu hayalinde ona eşlik eden ve ona inanan tek kişi ise asistanı Selami' dir. Projesini hayata geçirirken meydana gelen beklenmedik gelişmeler, Necati'yi bir mafya hesaplaşmasının ortasına düşürdüğü gibi yaşamındaki tüm insanları etkileyecek sonuçlar doğuracaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 10:31
haber için sağol
tozkoparan Tarih: 17.08.2007 10:45
PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL
ozlems_o Tarih: 18.05.2006 08:31
türk sinemayı bu yıl baya hareketli buna çok seviniyorum :85:

haber için sağol abi