Geçtiğimiz yıl Altın Palmiye için yarıştığı Cannes Film Festivali'nin en cüretkar filmi kabul edilen Mutluluğun Resmi, 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali'ndeki gösteriminin ardından 2 Haziran'da vizyona giriyor.

Fransa'da gösterildiği dönemde 2005 yılının en çok izlenen filmlerinden biri olan Mutluluğun Resmi, günümüz kadın erkek ilişkilerine ve evlilik hayatına alternatif bir bakış atarken, insan doğasındaki temel dürtüleri oldukça dürüst bir yaklaşım ile sergiliyor. Zihinlerdeki ikinci bahar kavramını cesur bir yaklaşım ile yeniden tanımlayan film, uzun bir döneme yayılan birlikteliklerdeki paylaşımın sınırlarını sorguluyor.

Mutluluğun Resmi, tartışmalı hikayesinin yanı sıra ülkemizde geniş bir hayran kitlesine sahip olan Daniel Auteuil (36/Adaletin Merkezi, Köprüdeki Kız),
ve Sabine Azema (Erkeğim, Hayat Bir Şarkıdır), Sergi Lopez (Kirli Tatlı Şeyler), Amira Casar (Cehennemin Anatomisi) gibi Fransız sinemasının önemli oyuncularından oluşan kadrosu ile göz dolduruyor.

Daha önceki filmlerinde doğa ile iç içe geçen öyküler anlatmayı tercih eden Arnaud ve Jean-Marie Larrieu kardeşler, Mutluluğun Resminde de eşsiz güzellikteki doğa manzaralarına, nostaljik şarkılara yer vererek, bahar tadında, duyguları tetikleyici bir seyirlik sunuyor.

Konu

Yeni emekliye ayrılan William (Daniel Auteuil) ve işi ile kocası arasında gidip gelen hayatının monotonluğundan resim yaparak kaçmaya çalışan Madeleine (Sabine Azema) orta yaşlarını sürmektedirler. Rastlantı sonucu karşılarına çıkan bir kır evini yaşam tarzlarını değiştirmek adına satın alan çift, eve yerleşince civarda yaşayan Adam (Sergi Lopez) ve Eva (Amira Casar) çiftiyle tanışır.

William ve Madeleine ikilisinin cinsel uyanışlarına vesile olan bu tanışıklık,
çiftlerin eş değiştirmeye yönelik cinsel fanteziler gerçekleştirmesine neden olur. Kurallarını bilmedikleri bir fantezi dünyasına adım atmış olsalar da bu durumdan pek de şikayetçi gözükmeyen William ve Madeleine çifti, kapısı aralanmış bu fantezi dünyasında başka çiftlere de yer vererek mutluluğun resmini çizmeye
çalışacaklardır.

Oyuncular: Daniel Auteuil, Amira Casar, Sabine Azema, Sergi Lopez
Yönetmen: Arnaud ve Jean-Marie Larrieu
Senaryo: Arnaud ve Jean-Marie Larrieu
Yapımcı: Philippe Martin, Geraldine Michelot
Görüntü Yönetmeni: Christophe Beaucarne
Kurgu: Annette Dutertre
Müzik: Philippe Katerine
Yapım: 2005, Fransa
Süre: 94'
Tür: Romantik - Komedi

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 611
favori
like
share
lold25 Tarih: 24.07.2008 18:35
saolllll
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:15
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
kurtjara Tarih: 23.05.2006 11:13
Vizyona Giriş Tarihi
02.06.2006

Türü
Duygusal

Ülke
Fransa

Süresi ve Yapım Yılı
94 dakika - 2005

Yönetmeni
Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu

Oyuncular
Sabine Azéma
Daniel Auteuil
Amira Casar
Sergi López

Senaryo
Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu

Müzik
Philippe Katerine

Görüntü Yönetmeni
Christophe Beaucarne

İkinci bahara alternatif yaklaşım

Yeni emekliye ayrılan William ve işiyle kocası arasında gidip gelen hayatının monotonluğundan resim yaparak kaçmaya çalışan Madeleine orta yaşlarını sürmektedirler. Rastlantı sonucu karşılarına çıkan bir kır evini görünce yaşam tarzlarını değiştirmeye karar vererek evi satın alırlar.

Civarda yaşayan Adam ve Eva çiftiyle tanışmaları, çiftlerin eş değiştirmeye yönelik cinsel fantezilerini harekete geçirir. Kurallarını bilmedikleri bir fantezi dünyasına adım atmış olsalar da, bu durumdan pek de şikayetçi gözükmeyen William ve Madeleine çifti, kapısı aralanmış bu fantezi dünyasında başka çiftlere de yer vererek mutluluğun resmini çizmeye çalışacaklardır.

Günümüz kadın erkek ilişkilerine ve evlilik hayatına alternatif bir yaklaşım getiren Mutluluğun Resmi, zihinlerdeki ikinci bahar kavramını yeniden tanımlarken, uzun bir döneme yayılan birlikteliklerdeki paylaşımın sınırlarını da sorguluyor.

Arnaud ve Jean - Marie Larrieunun birlikte yazıp yönettiği Mutluluğun Resminin başrollerinde Fransız sinemasının önemli oyuncularından Daniel Auteuil (William), Amira Casar (Eva), Sabine Azema (Madeleine) ve Sergi Lopez (Adam) kamera karşısına geçmiş. Önceki filmlerinde doğayla iç içe geçen öyküler anlatmayı tercih eden Arnaud ve Jean-Marie Larrieu kardeşler, Mutluluğun Resminde de eşsiz güzellikteki doğa manzaralarına, nostaljik şarkılara yer vermişler.

Geçtiğimiz yıl Altın Palmiye için yarıştığı Cannes Film Festivalinin en cüretkar filmi kabul edilen Mutluluğun Resmi, 25. Uluslararası İstanbul Film Festivalinin de programında yer almıştı.
ozlems_o Tarih: 18.05.2006 08:34
film için sağol abiabi

çok ilginç bir filme benzio