vücuttaki toksinlerden nasıl kurtuluruz - detoks orucu - detoks diyeti• Kan ve dokuları alkalik yapıp oksijenleştirmek

Doğru hava

- Doğru su

- Biyolojik Beslenme

• Bağırsak fonksiyonunu düzgün tutmak

• Günlük egzersizle lenf dolaşımını iyileştirmek.

Kolonun fonksiyonunun iyi olması çok önemlidir. Dışkı biçimli, kokusuz olmalı, kolayca boşaltılmalı ve daha sonra bunun tamamlandığı hissedilmelidir. Günde en az bir kez dış-kılamalısınız. Kabızlığın çoğu hastalığın temelinde olduğu düşünülür. Kabızlık çekildiğinde dışkı kolonda kalır ve atılması gereken toksik maddeler yeniden emilir kana karışır, dokulara taşınır. Nefes kokusu, vücut kokusu, cilt bozuklukları, kolit, kolon kanseri tembel bağırsaklarla ilgili hastalıklardır. Fiber-care bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayan, karnıyarık otu, buğday çimi, yulaf çimi, probiyotikler içeren iyi bir kombinasyondur. Günde 3 kez 1 kapsül alınır.

Lenf vücuttaki en kaba ve en asidik atıklarla uğraşmak zorundadır. Vücudumuzda hacim olarak kanımızın yaklaşık üç katı miktarında lenf sıvısı bulunur. Lenflerin temel görevlerinden biri kandan ve dokulardan asitli artıkları temizlemektir. Kanı kalp pompalar, fakat lenf sıvısının akışı tamamen yerçekimine ve vücut hareketlerine bağımlıdır. Bu bakımdan günlük egzersizlerle lenfin serbest akışını sağlamak önemlidir. Derin doku masajı da dokulardaki toksik kalıntıların atılım amacıyla kana ve lenfe bırakılmasına neden olur.

Yukarıdaki anlatılan önlemler modern yaşamın getirdiği aşırı toksik kirlenmeyi azaltma amacına yöneliktir. Ancak toksin denizinde yüzdüğümüz dünyamızda vücudun doğal arınma mekanizmaları yetersiz kalmakta dokularımızda giderek artan toksin birikimi olmaktadır. Bu toksin birikimi periyodik olarak uygulanan ek tıbbi detoks yöntemleriyle önlenmelidir.

Vücuttaki Toksik Kalıntılardan Kurtulma

• Detoks amaçlı oruç

• Detoksa Yardımcı Uygulamalar

- Sauna

- Masaj

- Kolonun yıkanması

- Detoks Banyosu

DETOKS AMAÇLI ORUÇ

Oruç tutmak vücuttaki toksik kalıntılardan kurtulmanın en hızlı yoludur. Oruç büyüme hormonunu da tetikler. Büyüme hormonu hasarlı dokuların onarır ve tüm sistemi gençleştirir.

Sağaltıcı bir detoks orucu için süre 7 gündür. Çünkü kanın ve lenf sisteminin tüm toksik kalıntılardan arınması 7 gün alır. Detoks orucundan sonra günlük bazda kan ve dokularınızın kirlenmesini alacağınız önlemlerle kısıtlarsanız her sene 7 gün oruç tutmak yeterli olacaktır. Her sene düzenli olarak uygulanırsa kanser, damar sertliği, artrit ve diğer her türlü hastalığın gelişmesi önlenir, sağlıklı ve uzun yaşamın koşulları sağlanır.

Detoks süreci boyunca vücuda ve zihne tam bir dinlenme ve gevşeme sağlanmalıdır. Günlük yaşamın stresinden uzaklaşacağınız bir yerde (sahilde bir tatil köyü, sakin bir beldede bir dağ evi, bir küçük otel) huzurlu bir tatil yaparken Detoks orucunu zorlanmadan uygulayabilirsiniz. Herkes yedi günlük bir orucu başarabilir. Ancak çekinen kişiler daha kısa süreli oruçlar ile başlayabilir ve zamanla yedi günlük oruca geçebilir. Bir yöntem her hafta bir gün oruç tutmaktır. Diğer bir yöntem ise aylık 2-3 günlük oruçtur. Üç günü geçmeyen oruçlar kanı ve dokuları tam temizlemek için yeterli olmasa da çeşitli hastalıklara ve yıpratıcı koşullara karşı koruyucudur.

Geleneksel detoks sadece suya dayalı oruçtur. Ancak günümüzde taze meyve suyu ve sebze suları da kullanılıyor. Böylece besinsel yoksunlukta önleniyor. Ayrıca sebze-meyve sularının alkalize edici özelliği olduğundan vücudu arındırması sudan daha iyidir.

Detoks Orucu Prosedürü:

• Sabah kalkar kalkmaz bir bardak ılık suya 1 limonun suyunu sıkarak için.

• Kahvaltıda elma, armut, kivi, siyah üzüm, ananas, kayısı gibi meyvelerden birkaçı ile; lahana, brokoli, havuç, turp, pancar, karnabahar, enginar, kereviz, sarımsak, soğan, ıspanak, marul, maydanoz, şalgam gibi sebzelerin birkaçından oluşan taze sıkılmış 1-2 bardak sebze-meyve suyu içiniz.

• Öğle yemeği: Çeşitli sebzelerden oluşan büyük bir kap çiğ sebze salatası ya da buharda hafif pişmiş sebzeler ya da sebze çorbasından biri

• Akşam yemeği: Kahvaltıdaki gibi seçeceğiniz birkaç sebze ile birkaç meyvenin suyu.

• Detoks sürecinde her gün şekersiz bol bitki çayları için. Günde aldığınız sıvı en az 2 litre olmalı.

• Besin destekleri: Çoklu vitamin-mineral tableti, antioksi-dan olarak koenzim Q-10, pycnegenol, C vitamini, alfa-lipoik asit, E vitamini, ayrıca enzimler (multi enzyme) ve kalsiyum (D vitaminli) alın. Bir bardak suyun içine 1 ölçü kaşığı yeşil yiyecek tozu (Greens formula) koyarak yarım saat içinde tüketin.

• Psyllium bağırsakları temizlemek için önemli destektir. Bol su ile alındığında hacmi çok artar, mide ve bağırsakta doluluk hissi vererek açlığı da bastırır. Günde 2-4 kez bol suyla karıştırılmış psylium tohumları alınmalı. Bol su ile psylliumun oluşturduğu büyük hacimli, lifli jöle bağırsak duvarındaki atıkları temizler.

• Bentonit volkan küllerinden türeyen bir kildir. Negatif yüklü mikromoleküllerden oluşur. Pozitif yüklü toksinlere yapışarak bunları nötrleştirir. Nötrleştirilen toksinler kan yolu ile atılmak üzere böbreklere taşınır. Günde 2 kez bir bardak suya 1 yemek kaşığı sıvı bentonit konarak alınır.

• Probiyotikler bağırsakların yararlı bakterileridir. Detoks orucu, psyllium ve bentonit uygulamaları sonucu bağırsaktaki septik kirlilik yok edildikten sonra, kötü bakteriler normal besinler yoluyla tekrar içeri sızmadan önce detoks sonrası barsakta dost bakteri florasını hızla oluşturmak için 8 gün boyunca probiyotikler uygulanır (probiotik pur, Lactibium)

• Yemeklerden sonra yarım saatlik yürüyüşler yapmalı. Yürüyüş dolaşımı ve lenfatik drenajını iyileştirdiği için toksinlerden arınma sürecinin temel bir parçasıdır. Hiçbir detoks programı egzersiz yapmaksızın tam olmayacaktır.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3022
favori
like
share
sparrow012 Tarih: 17.12.2010 06:55
emeyine saglik