Kilo vermek için gereken adımlar


Güzelliğin ince görünmekle eşanlamlı olduğu bir çağda yaşıyoruz. Günümüzde ince olmak bir rejimin temel amacı olmaktan öte, yaşam tarzımızın vazgeçilmez unsuru haline geldi. Bedeli ne olursa olsun zayıflamak ve zayıf kalmak için çabalıyoruz. Ve buna o kadar çok önem veriyoruz ki ne ruh ne de beden sağlığımıza dikkat ediyoruz. Oysa güzel bir vücuda sahip olmanın yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı zayıflamak ve ideal kilonuzu korumak için bilmeniz gereken sadece üç temel kural var:
Yemek alışkanlığını değiştirmek,
Düzenli egzersiz yapmak,
Kendine güvenmeyi öğrenmek ve hayata olumlu açıdan yaklaşmak.
Neyi hedefliyorsunuz?

Belirlediğiniz hedefe ulaşmak her zaman mümkündür, tabii sahip olduğunuz avantajları bir kenara koyup bunları dikkatlice tartmak şartıyla. Öncelikle amacınızı belirleyin, sonra bu amaca ulaşabilmek için göstermeniz gereken yolu planlayın. Başaramayacağınız hedefler belirlemek sadece sizi aldatır.

Yağı ve şekeri azaltarak dengeli beslenin ama sakın aç kalmayın.
Kendinizi çok aç hissettiğinizde, açlığınızı hemen gidermek için abur cubur yemeyin.
Öğün arası atıştırma gibi kısa bir süre sonra alışkanlık haline gelerek dengeli beslenmenizi engelleyebilecek davranışlardan uzak durun.
Sofranızda yağlı ve şekerli yiyecekler yerine tahıl ürünleri, kuru bakliyat ve yeşil sebzelere yer verin. Yağlı ve şekerli yiyeceklerin aksine sebze ve kuru bakliyatları kısıtlama yapmaksızın istediğiniz kadar yiyebilir hem de vücudunuza da sayısız fayda sağlayabilirsiniz.
Öğünler arasında dayanamayacağınız kadar çok acıktığınızda bir salatalık, havuç veya meyva yiyin ve hemen açlığınızı unutmak için bir işle meşgul olun (ütü yapın, yürüyün, tırnaklarınızı törpüleyin, vb.).
Enerji harcayarak fazla yağları yakmak için düzenli egzersiz yapmaya başlayın.
Kalbinize bir anda yüklenmek de sakıncalı olduğundan bu egzersizlere, vücudunuz için en uygun egzersiz biçimini, ritmini ve süresini belirlemenize yardımcı olacak bir doktorun kontrolünde başlayın.
Egzersizlerin ritmini düzenli olarak arttırın. Yavaş yavaş daha fazla zaman ayırın ve hareketleri zorlaştırın.
Egzersizlerinizde kas çalıştırıcı hareketlere de yer verin.
Egzersiz sırasında doğru nefes alıp vermeyi ve enerjinizi doğru harcamayı öğrenin.
Sizi çok zorlayacak egzersizleri bir anda yapmaya başlamayın; ulaşabileceğiniz bir hedef belirleyin ve gelişme kaydettikçe çıtayı biraz daha yükseltin.
Kararlı olun: Gerçekleştirebileceğiniz kararlar verin ve asla vazgeçmeyin.
Kilo vermeye çalışanların en büyük şikayeti, bir süre sonra kendi belirledikleri kurallara uyamamalarıdır. İnatçı olun; sabretmeyi ve tahammül etmeyi öğrenin.
Hayatı sevmeyi öğrenin: Yapmaktan zevk alacağınız bir hobi edinin. Bu sizin rahatlamanızı ve kendinize yönelerek başkalarının düşüncelerinden çok kendi sesinize kulak vermenizi sağlayacaktır; çünkü her insan kendi hayatını yaşar. Ve hayattaki başarımız, sahip olduğumuz yeteneklerle sınırlıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 515
favori
like
share
BoardBeLasi Tarih: 26.06.2006 16:27
Paylasim icin tessekurler
casper Tarih: 04.06.2006 13:37
Teşekkürler menekşe çiçeği
SU-PERISI Tarih: 22.05.2006 10:06
zayıflarken ruh ve beden saglıgımıza dikkat etmeliyiz,ayrıca egzersiz yapmalıyız.bilgilerin için teşekkürler menekşe çiçegi