Düğün Stüdyo Çekimi - Gelin ve Damadın Video Çekimi Nasıl Olmalıdır - Düğünde Dikkat Edilecek Stüdyo ÇekimiEvlilik hazırlıklarınızı bitirdiniz. Kuaförde son hazırlıklarınızı yapıyorsunuz. Gelin hazırlıklarını tamamladı ve güzellik salonundan alınmayı bekliyor. Kalbiniz yerinden adeta fırlayacak. Kafanızda karma karışık duygular. "Acaba nasıl bir hayat olacak? Evlenirken iyi mi yapıyorum kötümü? Evlenenler hep söyler 'evlendikten sonra eşiniz, flört dönemindeki tutumundan tamamen değişir" acaba değişir mi? vs..." gibi sorularla kafanızı hiç yormayın. Şayet yorarsanız o zaman fotoğraflarda istenilen görüntüyü elde edemezsiniz. Artık buradan dönüş yok. Bir kere evlenmek için adımınızı attınız. Bulunduğunuz anın mutluluğunu çıkartın ki fotoğraflarda o mutluluğunuz görünsün. Yorgunluk, üzüntü, göz yaşı, hüzün gibi duygular size uzak olmalı. Gelin ve damat artık birlikte stüdyo çekimi için gideceksiniz. Damat, gelin arabası ile gelini güzellik salonundan aldı.. Evliliğin en unutulmaz anlarından biri de stüdyoda mutluluk resimleri çektirmektir. Bunun için her şeyin dört dörtlük hazır olması gerekmektedir. Damat adayı stüdyo fotoğrafı için fotoğrafçıdan en az bir hafta önceden randevu alması gerekmektedir. Randevuyu aldıktan sonra damat fotoğraf stüdyosuna küçük bir kapora bırakmalıdır. Peki bu kadarla da yetiyor mu... Stüdyoda ne gibi şartlara bakılmalıdır. Aranan özellikler nelerdir, işte bunlardan bir kaçı:

-Fotoğrafçının fotoğraf makinası ve flaş sistemi üst düzeyde olması gerekmektedir.

-Sizin fotoğraflarınızı çekecek olan kişiyi bu konuda deneyimli olan kişileri tercih edin. Bir fotoğraf stüdyosuna girdiğinizde ustalık belgesine dikkat edin. Bu belgenin üzerinde resmi bulunan kişi ile sizin fotoğraflarınızı çekecek olan şahıs aynı mı? Bu durumu özellikle değerlendirin.

-Şayet aynı değilse sizin fotoğraflarınızı çekecek olan kişinin kariyeri ne olduğunu ve sanatsal resimlerle uğraşmış mı, yani güzel sanatlar, akademi, iletişim fakültesi gibi eğitim yerlerinden mezun olmuş mu?

Tabii ki bu ustalık belgesi olmayan kişilerde aranan özellikler olmalıdır.

-Resim çekilmesi gereken stüdyo alanının 35 metre karenin altında olmamalı. Şayet olursa gelin ve damat burada saatlerce çektireceğiniz resim seansında işkenceye maruz kalabilirsiniz. Böyle oluncada hüzün, sıkıntı ve ter sizin görüntünüze yansıyabilir.

-Resim çekilen bölümün klima vb. serinletici ortam sağlayacak durumu var mı bunlara dikkat edin.

-Fotoğraf çektireceğiniz stüdyonun önünde aracınızı park edebileceği yerin olup olmaması. Gerekirse dükkanın önünü daha önceden fotoğrafçınıza ayarlatmalısınız. Aksi takdirde aracınızı park ettikten sonra dakikalarca yolda yürüyüp fotoğraf stüdyosuna ulaşırsınız.

Park yerini dikkate alınmadığı takdirde beklenmedik kazalarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olabilir..

-Stüdyo çekimleri 30 dakika ila 3 saat arasında sürmektedir. Bu durumu fotoğraflarınızı çekecek olan kişiyle görüşmeniz gerekmektedir. O size çekim süresini belirtmektedir.

-Stüdyo çekimleri sınırsız olması ön planda olmalıdır. Bu çekimleri sunan fotoğraf stüdyoları genelde size hazır paketlerden de sunacaktır. Belki 5 poz veya 10 poz alabilirsiniz. Lakin fotoğrafçı bunu dikkate almadan sizin istediğiniz kadar resimlerinizi çekmek zorundadır.

-Fotoğraf çektirmeden önce çekim yapacak kişi size fon seçme imkanı sunmalı. Resim çektirmeden önce fotoğrafçınız size, ne şekilde duracağınız veya hangi şekilde poz verebileceğinizi gösteren başka çekilmiş resimlerden göstermeli. Şayet beğendiğiniz pozlar yoksa, ya kendiniz belli görüntüler sunacaksınız veya kendinizi fotoğrafçının hünerine bırakacaksınız.

-Çekilen fotoğraflar gelin ve damada minik kareler halinde sunulmalıdır. Daha sonra bu fotoğrafları önceden veya fotoğralara baktığınız andan itibaren arka fon seçebilirsiniz. Böylelikle resminize istediğiniz görüntüleri vermiş olursunuz.

-Şayet bir aksilik çıktığı için stüdyo çekimine gelemeyecekseniz 1 gün önceden fotoğrafçınıza bilgi vermelisiniz. Çekimi belirleyeceğinizi sonraki bir tarihe ertelersiniz veya çekimi yaptıramayacağınızı bildirin. Kapora vermişseniz, geri iadesi fotoğrafçınızın insiyatifine kalmıştır. O gün sizin için o saati randevu vermiş ve belirlenen saati bir başka kişi istese de veremezdi.

-Stüdyo çekimi herkesin klasik bildiği bir oda içerisinde olmamaktadır. Stüdyo çekimi dışarıda da gerçekleşmektedir. Bu çekimi yapabilecek fotoğrafçının çok geniş çekim sistemleri aletlerine sahip olması gerekmektedir. Diğer bir adıyla özel çekimdir.


-Özel çekimler, dışarıda ve açık alanlarda olduğu gibi tarihi yerler, tekneler, sahil kenarları, yalılar ve düğün salonlarında da gerçekleşmektedir.

-Özel çekimler için özel fiyat istenmektedir. Bunun için çekim yapacak olan kişinin sayısı birden fazladır. Bu çekim adeta reklam veya sanatsal çekime de girmektedir. Bir çok ünlü kişi veya ekonomik seviyesi iyi olanlar genelde düğün çekimlerini bu şekilde yapmaktadır.

-Özel çekim düğün salonu fotoğrafçısının haricinde, dışarıdan getirilen fotoğrafçılarlada düğün salonunda çekim yaptırılmaktadır. Yüksek stüdyo çekimi sistemine sahip olan düğün fotoğrafçılarıda bu tarz çekimler yapabilmektedirler

-Özel çekim yapan fotoğrafçılar genelde ekip halinde çalışmaktadırlar. Bu tarz çalışmanın içerisinde en az 3 kişi olmaktadır. Işıkçısı, flaşçısı ve çekim yapacak kişi. Bunun yanısıra çekimin niteliğine ve büyüklüğüne göre çalışacak ekibin sayısıda artmaktadır. Evlilikte ve düğünlerde özel çekim nasıl olmaktadır? Hangi şartlar aranmaktadır?

Özel çekim 3 gruptan oluşmaktadır. Düğün öncesi, düğün esnası ve düğün sonrasında yapılan çekimdir. Böyle özel bir çekim yapılmadan önce aile bireylerinden birini elinde çekim yapılacak nitelikler bir liste halinde yazılır.

-Düğün öncesi çekimde kız tarafının aile bireyleriyle birlikte gelin ve damadın resimleri çekilir. Daha sonra damat tarafının aile bireyleriyle birlikte görüntülenir. Bu çekimler gelinlik veya damatlıkla yapılmamaktadır.

-Gelin ve damadın çift halinde resimleri çekilir. İstenirse çekim seansları genişletilebilirde.

-Bu resimler albüme veya düğün yapılmadan önce medyatik kişilerse medyaya düğünden önce verilir. Değilse albüme veya hatırı sayılı kişilere dağıtılır. Genelde düğünde bulunamayacak olan önemli kişilere gönderilir.

-Düğün esnasında yapılan çekimde ise gelin ve damadın düğün salonuna girişinde ve düğün salonunda pasta kesimi sırasında dans edişleri ve çiftin göz göze geldiği anları çeker. Bu çekimler yapılırken gelin ve damat fotoğraf çekimini yapan kişiye özel poz vermez. Fotoğrafçı bu görüntüleri yakalamaya çalışır. Çekimler normal fotoğraf çekimi olmamaktadır. Özel fotoğraf çekimlerinde düğün esnasında ikinci fotoğrafçı da gelin ve damadın ailesinin ve yakınlarının çekimlerini yapar. Bu çekimler yapılırken tabii ki çifte yakın olan kişinin kontrollünde gerçekleşmektedir.

-Düğün sonrası çekim dediğimiz çekimde gelin ve damadın düğün mekanından ayrılış resmidir. Bu çekim düğün bitimine 15-40 dakika önceden çekim yapacak olan fotoğrafçı dışarıda gerekli hazırlıkları yapar. Daha sonra gelin ve damat mekandan yavaş hareketlerle çıkarken çekim gerçekleşir. Burada gelin ve damat fotoğrafçıya adeta poz verir. Poz verirken abartıya kaçmayacak şekilde yapar. Çekimler bittikten sonra resimler çiftler tarafından beğenilir. Bu resimlerde arka fon kullanılmaz canlı mekan resimleridir. Genelde sanatsal fotoğraflarda denilebilir.

-Nişan ve kına çekimlerini kız tarafı karşılarken düğün fotoğrafı ile stüdyo çekimlerini erkek tarafı karşılamaktadır. Özel çekimleri ise istekte bulunan aileler karşılar. Lakin erkek tarafı istiyorsa o zaman erkek tarafı her iki grubuda karşılar. Özel çekim resimler bazen aileler aralarında da ücreti paylaşma konusunda anlaşabiliyorlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1873
favori
like
share