ABD'de Kaliforniya'daki küçük bir biyoteknoloji şirketi, yeni doğan bebeklerde ishalle mücadele amacıyla insandaki ilgili proteini, genetiği değiştirilmiş pirinçle elde ederek öncü tedavi sunmak istiyor.
16 kişinin çalıştığı Sakramento'daki "Ventria Bioscience" adlı şirketin genel müdürü Scott Deeter, "şirketin özellikle gelişmekte olan ülkeler için tıbbi ürünlerin fiyatının makul seviyeye inmesini istediğini" belirtti. Deeter, "İlaç üretmek için, başta antikor olmak üzere rekombinan protein elde ederek, bitkileri kullanmanın en iyi yaklaşım olduğu kanısındayız" dedi.

Genetiği değiştirilmiş pirinçteki laktiva ve lisomin adlı maddelerin, anne sütü, tükürük ve göz yaşında bolca bulunan rekombinan protein, laktoferin ve lisozim olduğu kaydedildi. Deeter, Peru'da, Ventria şirketi ve Kaliforniya'daki Davis Üniversitesi'nin laktiva ve lisomin kullanarak, 135 çocuk üzerinde yaptığı klinik araştırmada, güçlü hidratanlar olan bu maddelerin ishalin ciddiyetini ve süresini yüzde 30 oranında azalttığının ortaya çıktığını söyledi.

Pirincin iki avantaj sağladığını belirten Deeter, "Genetiği değiştirilmiş pirinç diğer pirinçlere oranla 10 kat daha verimli ve otopolinizasyonla (kendi kendine tozlaşmayla) yetişebilir, bu da normal tüketim için yetiştirilen pirincin genetiğinin bozulmasını imkansız kılar" diye konuştu. Ventria, yakın bir zamanda, Kuzey Carolina'da genetiği değiştirilmiş pirincin ekim alanını 28 hektardan 142 hektara çıkarmak için ABD Tarım Bakanlığı'ndan izin almıştı. Şirket, genetiği değiştirilmiş pirinci tıbbi besin kategorisinde pazarlayabilmek için bu yıl içinde nihai karar bekliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 527
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 22.05.2006 00:22
genetigi degiştirilmiş pirinç çoçukları ishalden koruyarak,şiddetini azaltıyor.paylaşımların için teşekkürler özlemcigim