[COLOR=coral]

Kitap okuma alışkanlığı azaldıkça yayınevleri çare bulmak için çabalıyor. 5 yıl önce "e-kitap" projesiyle kitap okuma alışkanlığının süreceğini hayal eden yayıncılar şimdi yeni bir projeyle okurlara sesleniyor. Evet, sesli kitaplar sayesinde artık kitap okumak yani dinlemek gerçek oluyor.

Mp3 çalar ya da iPod gibi cepte taşınabilen küçük cihazların tüketiminde yaşanan patlamayı gören Amerikalı bir yayıncı, kitap satışını artırmak için böyle bir arayışa girdi. Banka kartı büyüklüğünde ve cepte taşınabilecek kadar hafif ölçülerde tasarlanan sesli kitap Amerika´nın Ohio eyaletinde bulunan Findawayworld adlı şirketin buluşu.

"Kaset yok, CD yok, indirmek yok; sadece dinleyin!" sloganıyla sesli kitabı pazarlayan firma, üzerindeki 8 tuşla kolayca kullanılabilen cihazın kitap tutkunları için vazgeçilmez bir alışkanlık oluşturmasını bekliyor. Kitap okumak için sabit bir yer ve yeterli derecede ışık ihtiyacının kalkmasıyla birlikte müzik dinleyerek boşa zaman harcayan birçok kişinin kitap dinleyerek kültürünü geliştirmeye yöneleceğini düşünen yayınevleri, bu projenin yaygınlaşmasıyla birlikte teknoloji maliyetinin de düşeceği görüşünde.

6 ilâ 20 saat arasında sesli okuma içeren cihazlar bir adet küçük pille çalışıyor. Evdeki ya da arabadaki müzik sistemine de bağlanabilen cihazın masal kitabı yüklenmiş modeli, çocuğunu uyutmak için masal anlatan annelerin ilgisini çekiyor.

Normal, hızlı ve çok hızlı olmak üzere 3 farklı hızda dinleme seçeneği sunan cihaz üzerindeki düğmeler yardımıyla ara verilen yer işaretlenebiliyor. Daha sonra aynı yerden dinleme devam ettirilebiliyor. Sesli kitap üzerinde zaman ve bölüm gösteren ekran haricinde bölüm atlamak veya 15 saniye ileri ya da geri gitmek için tuşlar bulunuyor.

En büyük satışı tatil dönemine gelen yaz aylarında yapmayı hedefleyen firma, okuma alışkanlığı nedeniyle tatile çıkarken onlarca kitap taşıyanlara ulaşmaya çalışıyor.

Ses kayıtları üzerinde değişiklik yapılması engellenen sistem sayesinde korsan yayıncıları engellemeyi amaçlayan firma, her kitap için ayrı cihaz satın alınmasını gerektirdiği için eleştiriliyor. Ancak ses transferi yapılmasının bir şekilde telif haklarının çiğnenmesine yol açabileceğini düşünen firma, teknolojisini bu şekilde pazarlamakta ısrarını sürdürüyor.

35-50 dolar arasında satılan sesli kitaplar arasında, Stephen R. Covey´den, Dan Brown´a; Neil Gaiman´dan, Stephen Hawking´e birçok büyük yazarın başyapıtları bulunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 641
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 07:51
paylaşım için teşekkürler
aliozay Tarih: 14.07.2006 12:02
tesekkürler
sakin75 Tarih: 04.07.2006 11:49
çok güzel teşekkürler
ahmt Tarih: 30.06.2006 10:58
teknoloji işte.her şeye çözüm arar.kitap okumayı sevmeyenler için birebir.ama bana görede kitap kitaptır.onu dinlemekte ne oluyor.en çok flimini yaparsınız.gerçi flimlerin bazılarıda kitaptan ayrı oluyor ya neyse. :9:
puslukurt Tarih: 29.06.2006 13:45
Artık herşey değişiyor.. :5:
xisco26 Tarih: 27.06.2006 14:01
tutmaz çünkü kitap dediğin hissedilecek, koklanacak bir şeydir. saman kağıt kokusunu hissedeceksin
bana uymaz
corleoni Tarih: 26.06.2006 13:10
bence kitap okunmalı bu buluışu sevmedim :9: :9: :9:
megalit Tarih: 22.06.2006 11:39
Keşke gelişse bu sistem.......
Kime Ne Tarih: 01.06.2006 08:57
Benim Aklima Neden Gelmedi BöLe GüzeL Bi Fikir Bea..

GercekTen GüzeL Bi PayLaşim eMeğine SağLik..