Fiilen Ayrı Yaşama - Boşanma - Eşlerin Fiilen Ayrı Yaşaması Hakkında Dava Nasıl Açılır

Görevli Mahkeme :

Fiili Ayrılık sebebiyle Boşanma Davası asıl görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerinde Fiili Ayrılık Sebebiyle Boşanma Davası açılabilir.
Yetkili Mahkeme :

Fiili Ayrılık Sebebiyle Boşanma Davasında yetkili mahkeme boşanmak isteyen eşlerden herhangi birisinin ikametgahı mahkemesi veya boşanmak isteyen eşlerin en son 6 aydır birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesidir.

Fiili Ayrılık sebebiyle boşanma için daha önce boşanma nedenlerinden herhangi biri ile boşanma davası açılmış olmalıdır.

Açılmış olan bu dava hakim tarafından reddedilmiş olmalı

Red kararının kesinleşmesinden itibaren 3 yıllık bir süre geçmiş olmalı.

Geçen bu 3 yıl içerisinde eşlerin ortak hayatı yeniden kuramamış olması gerekir.

3 yıllık sürenin sonunda eşlerden birisinin boşanma isteminde bulunması ile Fiili Ayrılık sebebiyle boşanma gerçekleşir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2740
favori
like
share
babasultan22 Tarih: 05.01.2011 16:28
ben 2 yıldır evliyim eşim yabancı uyruklu türkle önceden evlenmis ve türk vatandasi olmus ve kendi ülkesinde bosanmis ama türkiyede yeni bosanmis yani 300 günü degil 1 hafta bile olmamis türkiyede bosanali kendi ülkesinden bekar olduguna dair belgeleri gösterip benimle evlendi türk kimligi bile varmis evlendirme müdürünü bile kandirmis simdi esim denilen kadindan haber alamiyorum bu olayi ögrendikten sonra ben nasil bosanabilirim hakkinda dava acmakta istiyorum bilgi verirseniz sevinirim