[COLOR=burlywood]Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi kalp krizi ve ani ölümlere davetiye çıkarıyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, normalde insan sağlığı için son derece faydalı olan sporun, bilinçsiz yapılması durumunda insan sağlığını tehdit ettiğine dikkati çekti.

Bilinçsiz yapılan sporun, kalp sağlığı ile ilgili birçok soruna yol açtığını ifade eden Oğuzhan, ısınmadan yapılan spor veya ani efor sarf edilmesinin kalp krizi riskini artırdığını belirtti.

Bilinçsiz yapılan sporun yol açtığı zararların en fazla halı saha maçlarında görülen ani kalp krizleri ile anlaşılabileceğini anlatan Prof. Dr. Oğuzhan, şu bilgileri verdi:

Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalbe ani yük getirerek kalp krizi ve ani ölümlere davetiye çıkarır. Gerekli ısınma hareketleri yapılmadan spor yapılması ve böylece kalbe ani yük getirilmesi, kalp duvarlarının kalınlaşmasına, kalbi besleyen damarların sıkışmasına, ritim bozukluğuna ve hatta kalbin durmasına neden olabilir. Doğuştan kalp rahatsızlığı olanlar, ritim bozukluğu sorunu yaşayanlar ve ailesinde kalp rahatsızlığı bulunanlar, bu konudadaha fazla risk altındadır.

RİSK GRUPLARI
Doğuştan kalp rahatsızlığı bulunanlarda (hipertrofik kardiyomiyopati) kalbin iki karıncığını ayıran septum adı verilen duvarın zamanla kalınlaştığını bildiren Oğuzhan, bilinçsiz spor yapılmasının bu duvarların ani olarak kalınlaşmasına neden olabileceğini, kalbe gelen damarların sıkışabileceğini ve böylece ani kalp krizlerinin yaşanabileceğini söyledi.

Bazı insanlarda kalbi besleyen damarların anormal seyrettiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuzhan, şöyle devam etti:

Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalp ve çevresindeki kasların ani olarak genişlemesine ve böylece kalbi besleyen damarların sıkışmasına neden olabilir. Bu durumda da kalp krizi riski ortaya çıkar. Ayrıca, Brugada sendromu adı verilen ritim bozukluğu sorunu yaşayanlar da bu risk altındadır. Ani efor, kalbin kasılmasını sağlayan elektriksel sistemde soruna yol açabilir. Bu durumda da yine kalp krizi ve ani ölümler ortaya çıkabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 596
favori
like
share
refik Tarih: 30.05.2006 07:53
değerli bilgileriniz için teşekkürler arkadaşım
trakya_kartal Tarih: 26.05.2006 12:50
spor harka bişey ama herseyin azı vee dikkatlısı iyidir :5: :5:
casper Tarih: 23.05.2006 15:00
evet yaa gerçekten çok doğru bir haber bu,
ama birde dikkatimi çeken sıksık halı sahalarda oynanan futbol sırasında genç yaşta insanlar kalp krizinden hayatını kaybediyor,
Acaba ısınmadan mı oynuyorlar :20:
SU-PERISI Tarih: 22.05.2006 17:29
haklısın arkadaşım,sıksık duyuyoruz bilinçsizce yapılan sporlar birçok gencin kalp krizinden ölümüne neden oluyor