[COLOR=burlywood]LOS ANGELES - Sinema dünyasında pek çok yıldıza şöhret kapılarını açan ve milyonların izlediği filmlerin başrolleri, çeşitli nedenlerle o rollere sahip olamayan ya da senaryoları geri çeviren ünlülere pişmanlık yaşatıyor. Bu filmler için ilk teklif götürülen ünlüler arasında Arnold Schwarzenegger yerine O.J. Simpson, Tom Cruise yerine Tom Hanks, Sharon Stone yerine Madonna gibi isimler bulunmakta.


İşte yıldızlara Keşke o rolü kabul etseydim dedirten filmler ve kaçırılan bu rollerin öyküsü:

Terminator
Filmin çevrildiği dönemde efsane bir sporcu olan ve bazı filmlerde de rol alan O.J. Simpson, eğer teklifi reddetmeseydi Terminator olacaktı. Ancak böyle soğukkanlı bir katili canlandırmak için fazla sevimli olduğunu düşünen Simpson, teklifi geri çevirdi. Sonunda rol, Arnold Schwarzeneggerin oldu ve 1982 yılında çevirdiği Barbar Conan filmiyle yıldızı parlamaya başlayan Schwarzenegger, bu film sayesinde dünyaca ünlü bir yıldız oldu.


Jerry Maguire
Cameron Crowe bu rol için ilk olarak Tom Hanksi düşündü. Ancak o sıralarda ilk yönetmenliğini yapacağı film için hazırlıklarda bulunan Hanks, öneriyi geri çevirdi. Bunun üzerine, Tom Cruise ile görüşüldü ve anlaşma imzalandı. Tom Cruise, filmdeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscara aday gösterildi, ancak ödülü kazanamadı.


Casino
Yönetmen Martin Scorsese, uzun arayışlardan sonra konusu Las Vegasta geçen film için Madonnada karar kıldı. O dönemde Sharon Stone, yönetmen Scorsese ile çalışmak için çok hevesliydi. Sonunda bu amacına ulaştı. Sharon Stone, bu yapımda Robert De Niro, Joe Pesci ve James Woods ile kamera karşısına geçti.


Beverly Hills Polisi (Beverly Hills Cop)
Eddie Murphyyi dünya çapında şöhrete kavuşturan filmdeki polis Axel Foley rolü ilk olarak Rocky ve Rambo serilerinin ünlü aktörü Sylvester Stalloneye teklif edildi. Stallone, bu yapım yerine Kobra adlı filmde rol aldı. Sonunda Beverly Hills Polisi 80li yılların en büyük gişe hasılatına ulaşan yapımlarından biri olurken, Kobra bu başarının yanından bile geçemedi. Film, Eddie Murphyyi dünya çapında şöhrete kavuşturdu.

Yıldız Savaşları (Star Wars)
1977 yapımı filmdeki Prenses Leia rolü ilk olarak Jodie Fostera götürüldü. O sıralarda 15 yaşında olan Fosterın, 1976 yapımı Taksi Şoförü filmindeki başarısı ona bu teklifi getirdi. Ancak sonunda rol Carrie Fisherın oldu.

Apocalypse Now
Filmdeki Benjamin Willard rolü için yönetmen Francis Ford Coppola, ilk olarak Al Pacinoyu düşündü. Al Pacino ise kibarca şu yanıtı verdi: Coppola için her şeyi yaparım, ama onunla aslasavaşa gitmem... Ancak Pacinonun bu rolü kabul etmemesi, belki de kendi sağlığı için en iyisiydi. Rol için seçilen Harvey Keitelin 2 hafta sonra yönetmenle geçinememesi nedeniyle Martin Sheen ile anlaşıldı. Çekimler sırasında da Sheen, kalp krizi geçirdi. Bu rolü alamayan Pacino için büyük kayıp olmasa da Martin Sheen kariyerinin en başarılı işini yaptı.

Donnie Brasco
Filmdeki Joseph Pistone rolü için düşünülen Tom Cruise da aslında hevesliydi. Ancak zaman içinde projenin ertelenmesiyle başka filmler için anlaşma yaptı. Sonunda rol de Johnny Deppin oldu.

Platoon
Chris Taylor rolü ilk olarak Matrix ve Hız Tuzağı filmlerinin ünlü aktörü Keanu Reevese önerildi. Yönetmen Oliver Stone taze bir yüz ararken Reevesin yanı sıra, Johnny Deppi de düşündü. Sonunda rolü Charlie Sheen kabul etti. Bu rol Sheene şöhret kapılarını açtı ve bu yapımın ardından Wall Street, Hot Shots gibi ses getiren yapımlarda rol aldı. Her ne kadar Keanu Reeves bugün çok tutulan bir oyuncu olsa da tüm zamanların en başarılı savaş filminde oynama fırsatını kaçırmış oldu.Monsters Ball
Leticia Musgrove rolü, ilk olarak Vanessa Williamsa önerildi. Filmdeki erotik sahneler nedeniyle rolü geri çeviren Williamsın ardından, Angela Bassett da aynı yanıtı verdi. Sonunda rolü bir başka siyah oyuncu Halle Berry kabul etti ve başarıyla canlandırdı. Bu film Berryye Oscar ödülünü getirdi ve ünlü aktris, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazanan ilk siyah kadın oyuncu olarak sinema tarihine geçti.

Superman
Bu film için ilk olarak James Caan düşünüldü. O yıllarda çok popüler olan Caana, 1978 yapımı Superman filminin başrolü teklif edildi. Çelik adam rolünü beğenmeyen Caan, Ben o saçma kostümü hayatta giyemem diyerek, yapımcıları geri çevirdi. Bunun üzerine daha sonra bu rolle efsaneleşen Christopher Reevede karar kılındı. Superman rolünde parlayan aktör, geçirdiği at kazası nedeniyle sakat kaldı ve 2004 yılında hayata veda ettiğinde milyonlarca hayranı arkasından gözyaşı döktü.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:16
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
kurtjara Tarih: 23.05.2006 11:05
Herkesin hayatına yön verdiği bir kader çizgisi var ama iyi ama kötü, haber için teşekkürler arkadaşım