sedef hastalığı nedir - psoriazisin bitkilerle tedavisi - şifalı bitkilerle sedef hastalığı tedavisi - sedef hastalığına iyi gelen bitkisel losyonSedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de sebep olan faktörlerin başında psikolojik etkenler geliyor. Aşırı üzüntü, eş kaybı, aile içi problemler ve sevgi eksikliği bu hastalığın oluşmasında oldukça etkili. Tıp dilinde 'Psoriasis' adıyla bilinen Sedef hastalığı, deri üzerinde sedefimsi beyaz renkte pullanmalarla birlikte kırmızı plaklar halinde kendini gösteriyor.

Sedef hastalığının tedavisinde vücuda sürülerek ya da damar yoluyla kullanılan kortizon dışında ultraviyole ışını ile yapılan özel tedaviler uygulanıyor.

Bugüne kadar bilinen uygulamaların yanı sıra alternatif tedavi yöntemleri de gün geçtikçe artıyor. Bitki özlerinden hazırlanmış Dermo Clean de bunlardan bir tanesi. Sağlık Bakanlığı onaylı ürün, eczanelerde satılıyor. Ayrıca, ürünü doktorlar reçetelerine de yazıyor. Dermo Clean'in üreticisi İstanbul İlaç Kozmetik Şirketi Genel Müdür'ü Tolga Salman, 'Sedef hastaları mümkünse öncelikle doktora gidip kendilerine uygun tedavi yöntemini kullansınlar. Bizim ürünlerimizin piyasada kullanılan diğer ürünlerden farkı; kortizon içermediğinden doz sınırlaması olmadan kullanılabilmesi. Ayrıca, tamamen bitki özlerinden yapıldığı için şimdiye kadar herhangi bir yan etkisi görülmemiş. Kortizonlu ürünler çok kısa sürede etkisini gösterir fakat sonra daha çok pullanma ve kepeklenmeye neden olur' diyor.

EGZAMAYA DA İYİ GELİYOR

Bitki özlerinden hazırlanmış olan cilt losyonu, sedefin yanı sıra vücutta oluşan pullanma ve kepeklenmenin olduğu cilt hastalıklarında; ayrıca bazı mantar türleri, çıban, liken ve egzamanın tedavisinde de etkili olabiliyor. Firmanın diğer ürünü olan saç losyonu; saç kıran, kepek ve saçlı deri mantarlarının tedavisinde kullanılıyor. Bunların dışında, sedef hastalığından kaynaklanan pullanma ve kepeklenme sonucu kaybedilen saçların eski haline gelmesinde, saçlı derinin nem-yağ dengesini düzenlemede, daha parlak ve canlı saçlara sahip olmada ise bitki özlü şampuan devreye giriyor. Ürünlerin etkili olabilmesi için düzenli olarak kullanılmasının önemini vurgulayan Tolga Salman, ürünlerin kullanılmaya başladığı ilk günlerde pulların ve plakların döküldüğünü dördüncü haftada ise lezyonların kaybolmaya başladığını belirtiyor.

Salman, 'Hastaların yüzde 80'inde deri lezyonlarının yeniden görülme olasılığı var. Hastalığın şiddetine ve türüne göre tedavi süresinde farklılıklar oluyor, normal şartlarda 6-10 haftaya kadar iyileşme sağlanıyor' diyor. Bitkisel olduğu için yan etkisi olmadığını söyleyen Tolga Salman, içeriğinde, ardıç, civan perçemi, susam yağı, söğüt ağacı, aynı sefa, yeşil çay, mayıs papatyası, ginseng, ıhlamur ve H vitamini olarak da bilinen biotin bulunan Dermo Clean'in kortizon içermediği için hamileler tarafından kullanabileceğini ancak çocuklarda henüz denenmediği için önermediklerini sözlerine ekliyor.

Bu losyonun içinde neler var?

Ardıç: Egzama, saç kıran, uyuz ve sedef hastalığında etkili.

Civan Perçemi: Dokuları sıkılaştırıcı ve antiseptik özelliğe sahip.

Susam Yağı: Cildi besleyici ve güneş ışınlarından koruyucu özelliğe sahip.

Söğüt Ağacı: Anti kerotolitik özelliğiyle sedefte oluşan plakları dökmede etkili.

Aynı Sefa: Enfeksiyon ve yaradan kaynaklanan yüzeysel iltihaplanmalar, kanamalar, yanıklar ve mantar hastalıklarında etkili.

Yeşil Çay: Cildi besler ve yaşlanmayı geciktirir.

Mayıs Papatyası: Antibakteriyel, ağrı kesici ve yara iyileştirici özelliğe sahip.

Ginseng: Hücre yenileyici ve gençleştirici özellikleri var.

Ihlamur: Yeni hücre oluşumunu sağlar.

Biotin: Saç telini güçlendirir.


alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1488
favori
like
share