Antrenman Bilgisi - Polıymetric Antrenman - Futbol Dayanıklılık - Futbol Sürat Kuvvet - Antreman Yontem ve Teknikleri - Antreman PlanlamaBu bölümde antrenman bilgisi ile ilgili sık kullanılan kavramları ve bazı temel bilgileri bulacaksınız. Konu ile ilgili daha detaylı bilgileri kaynaklarımızdan alabilirsiniz. Sorularınız var ise bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Bilgimiz çerçevesinde sorularınızı yanıtlamaya çalışırız.

İnsan vücudunun belirli amaçlar için eğitilmesi düşüncesi, insanlığın dünya üzerindeki varlığı kadar eskidir. Milyonlarca yıl önce insanoğlu, güçlü bir doğa ve hayvan âlemi ile buna benzeyen güç ler karşısında savunmasız kalmışsa da, yaşama uğraşında, davranışlarını daima ayarlama zorunluluğunu duymuştur. Zamanla, insan bacaklarına ve nefesine güvendiği sürece bu üstün güçler karşısında durumunun daha güvenilir bir hâle gelmesini de denemiştir ancak; bu kuvvetlere karşı durmanın ve başarılı olmanın, bir takım yeteneklerin geliştirilmesine bağlı olduğunu da anlamıştır. İşte bu zorluklarla günlük yaşantı içerisinde, insan, çok sık karşılaşmış ve yaşantısında güç ve yeteneklerini gelişti rirken alıştırmalara yer vermiştir. Bu alıştırmalar, kimi zaman günlük yaşantısının bir parçası olurken, kimi zaman da planlı ve amaca yönelik davranışlar olarak görülmüştür.
İkinci Dünya Savaş’ından sonra spor bilimindeki gelişmelerle antrenman bilimi de gelişmiştir. Sporun bilimsel olarak yapıldığı ülkelerde antrenman süreci, çok yönlü araştırmalara, gözlemlere ve uygulamalara konu olmuştur. Bütün bu çalışmaların değerlendirilmesi sonucu “Antrenman Bilgisi” doğmuştur.

Sporda üst düzeyde başarı sağlamak, sistemli biçimde ve antrenman ilkelerine dayalı olarak çalışmaya bağlıdır. Antrenman sporcunun perfomansını üst düzeye çıkartması ve kondisyonel özelliklerini geliştirmeye yöneliktir.

Antrenmana uyum, kişinin özelliklerine bağlıdır. Bu kavramı açacak olursak; kişinin var olan kondisyon düzeyi, o güne kadar yaptığı antrenman türü ve doğuştan getirdiği bir kısım yetenekleri, yapılan antrenmana uyum derecesini saptayan özellikleridir. Örneğin; Kas tiplerine bağlı olarak beyaz kas lif sayısı yüzde olarak az olan bir kişinin, antrenmanla sprinter veya süratli olması beklenemez. Yada tam tersi olarak, kırmızı kas lifi yüzdesi çok düşük olan bir kişinin, antrenman yoluyla iyi bir uzun mesafe koşucusu olması beklenemez. Bu nedenle olimpiyat şampiyonları doğuştan yaratılmışlardır sözcüğü, önemli ölçüde gerçeklik kazanmaktadır. Diğer taraftan; bir süre yapılan antrenmanlarla geliştirilen bazı özellikler; ancak farklı antrenmanların uygulanması halinde geliştirilebilir.

Kişinin kondisyonunun gelişmesi, yaptığı çalışmanın özelliğine bağlı olacaktır. Kişi yüzüyorsa, yüzme özelliği, halter yapıyorsa, ağırlık kaldırma özelliği gelişecektir. Bir başka deyişle salt koşan ve ağırlık kaldıran bir kimsenin iyi futbol oynaması ve yüzmesi beklenemez. Yapılan antrenman, geliştirmeyi istediğimiz spor dallarının özelliklerini yansıtmalıdır. Güreşmek istiyorsak, güreş antrenmanı, futbol oynamak istiyorsak, futbol antrenmanı yapmak gerekmektedir.

Sporcunun yarışmalara en iyi şekilde hazırlanmasında etken olan bütün ögeler ayrı ayrı birer laboratuar çalışması şeklinde ayrıntıları ile incelenebilir ve kuralara bağlanabilir.Antrenman Bilimi uygulamaları, laboratuar çalışmalarına yani araştırmalara dayalı olduğundan ezberci bir yaklaşımla yapılması mümkün değildir. Çünkü tıp bilimi, spor fizyolojisi bilimleri geliştikçe, spor yapan kitleler arttıkça, teknoloji geliştikçe antrenman bilimi de kendini yenileme oluşumundadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3614
favori
like
share