[COLOR=coral]

Kadının Toplum İçindeki Yerinin Kuvvetlendirilmesi Hakkında Demokrasi Yardım Diyaloğu Hükümetlerarası Konferansı"na katılan, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kadına yönelik şiddetin engellenmesi için Genelkurmay Başkanlığı tarafından erlere eğitim verileceğini söyledi.

Şiddetin, kadınların gerçek anlamda vatandaş olmasını engellediğini vurgulayan Çubukçu, kadına karşı şiddetin engellenmesi için parlamento, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, medya ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla "Şiddeti Önleme Platformu" oluşturulduğunu söyledi. Çubukçu, "Kadına Karşı Şiddete Son´´ ulusal kampanyasının sürdürüldüğünü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce AB Komisyonuna, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Yaygınlaştırılması´´ projesi sunulduğunu, Genelkurmay ile silah altındaki yaklaşık 800 bin ere, şiddetin önlenmesi için eğitim verilmesi konusunda çalıştıklarını anlattı.

MATERYAL BAKANLIKTAN

Yeni yüzyılın "kadınların yüzyılı" olacağı öngörüsünün geniş bir çevrede kabul gördüğünü belirten Çubukçu, gazetecilerin sorusu üzerine, erlere verilecek eğitime ilişkin materyali bakanlığın sağlayacağını, eğitimin ise Genelkurmay´ca verileceğini belirtti. Çubukçu, konuşmasında dünya üzerindeki gayrı menkullerin yüzde 91´inin erkeklere ait olduğuna dikkati çekti. Çubukçu, Türkiye´de kadınların siyasi yaşamda arzu edilen noktada olmadığını, parlamentoda yüzde 4.4 oranda temsil edildiklerini de vurguladı.

şunuda unutmamak gerekirki eğitim küçük yaşlarda verilirse etkili olur.20 yaşındaki daha okuma yazmaya bilmeyen askerlerimiz vardı.afedersin wc yi kullanmayı bilmeyen yemek yemeyi bilmeyenler vardı.yapılan bu uygulama bir manipulasyon.Ama yinede böyle bir çaba takdire şayan.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 670
favori
like
share
Wish Tarih: 14.07.2006 23:11
"kizini dövmeyen dizini döver"...niye oglunu dövemeyen dizini döver denilmyor? kafiyesiz oldugundan degildir eminim...tabii ki hic bir canli siddete maruz kalmamali, siddette kesinlikle karsiyim...ama bizim kadinlarimiz basindan beri kadersiz, eli mahkum erkege boyun büküyorlar, cünkü böyle ögreniyorlar...
ve tabii ki bu tür egitimler utanc verici...ama hic yoktan iyidir...bir kisi bir kisidir, bir tane kadin bile dayak yemekten kurtulacaksa, bu bile bir ilerlemedir...egitimin yasi yoktur, böyle gelmis böyle gider düsüncesine de karsiyim...kadinlarimiz direnmekten korkmasin, kaderine boyun bükmesin...gelecek nesiller icin, kendi kizlari icin siddetsiz bir yasam icin direnmeliler...Allah kimseyi siddete maruz birakmasin...
erkdag Tarih: 14.07.2006 14:15
anneler cocugunuzu yetiştirken daha cok dikkat edin

sizin yerinizi başkaları alacak diye tertemiz zihinleri ve narin insanları kininize alet etmeyin

mesaj sahiblerini bulur umarım
eskitoprak Tarih: 27.06.2006 15:23
:18: :18: :18: kotu seyler bunlar
fiber_optic Tarih: 24.05.2006 13:28
evet malesef ulkemizde ailelerin yikimi hakkinda en onemli rol oynuyor bu konu ve de cahil kisiler cogunlukta olmak uzere daha cok dayak atiyor eslerine
ozlems_o Tarih: 24.05.2006 07:27
maalesef toplumumuz bu konuda çok geride kadınlar için dayak çok doğalmış gibi bahsedilio. :20:

bakalım eğitimle nasıl bir yere varıcaz. haber için sağol CADIKIZ
sennur Tarih: 23.05.2006 18:16
caspercimğim sanada yüzdeyüz katılıyorum.gerçektende utanç verici bir eğitim :79:
casper Tarih: 23.05.2006 17:43
böyle bir eğitime ihtiyaç duyulması bile bence toplum olarak bir utncımızdır,
maalesef toplum bu bilinci kendi kendine aile içi eğitimle alması gerekirdi ama nerdeee :18:
sennur Tarih: 23.05.2006 16:37
Ayrıcada cadıkız önemli bir konu açtığınız için tebrikler :70:
sennur Tarih: 23.05.2006 16:34
konu baştanbaşa trajedi .bu konuda ne çok şey yazılabilir ,ya budayak olayı ne boyutlara geldiki erlere eğitim verilme gereği duyuluyor.kadına uzanan eller kırılsın.Herşey için EĞİTİM ŞART :79: