Anne adaylarında kemiklerin yumuşaması ve kolay kırılabilir hale gelmesiyle tanımlanan ve bebekte de D vitamini yetersizliğine neden olan 'Osteomalasia', günde yarım saat güneşlenerek önlenebiliyor.
Erciyes Üniversitesi'nde görev yapan Diyetisyen Dr. Nurten Budak, güneş ışınlarının özellikle anne adayları ile bebeklerinin sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Kemiklerin sağlıklı oluşması ve gelişmesi için D vitaminine ihtiyaç duyulduğunu belirten ve D vitaminin en iyi kaynağının güneş ışınları olduğunu dile getiren Budak, D vitaminin deride yeterince oluşması için baş, boyun, yüz ve ellerin kapatılmamasını, vücudun doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmasını gerektiğini vurguladı.
Dr. Budak, hamilelik döneminde yeterince D vitamini alınamamasının anne adayında 'Osteomalasia' hastalığına neden olduğunu, bebekte sağlıklı gelişimi tamamlayamama riskini gündeme getirdiğini anlattı:
''İnsan vücudundaki D vitamini düzeyinin 15 ng/ml olması gerekiyor. Oysa, bir araştırmada anne adaylarındaki oran 8.5 ng/ml olarak saptanmıştır. Sınırın altındaki bu değer, anne adayları ile bebeklerinin ne kadar büyük bir tehlike altında olduğunu açıkca gösteriyor.
Toplum tarafından pek bilinmeyen 'Osteomalasia' hastalığı riski artıyor. Bu durum anne adaylarının kemiklerinin yumuşamasına, kemiklerinin kolay kırılabilir hale gelmesine neden olduğu gibi, bebeğin de D vitamini yönünden eksik kalmasına ve 'Raşitizm' hastalığına yakalanma riskinin artmasına zemin hazırlıyor.
Bebeklerde kemik bozuklukları, vücudun normal gelişmemesi, enfeksiyon hastalıklarına sık yakalanma ve göğüs kemiğinde öne çıkma sorunları ortaya çıkıyor.''
Dr. Budak, anne adaylarının hem kendi hem de doğacak bebeklerinin D vitamini gereksinmesini karşılamak için günde yarım saat güneşli bir ortamda bulunması ve yürüyüş yapması gerektiğini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1021
favori
like
share
casper Tarih: 30.05.2006 09:49
güneşte bulunan d vitamini bazı cilt rahatsızlıklarınada iyi geliyor,
Ancak dikkatli güneşlenmek şartıyla :85:
refik Tarih: 30.05.2006 08:27
Güneş Sağlık için çok önemlidir. güneşede çıkarken çok etkili olduğu saatte çıkamamak gerekiryor.
ozlems_o Tarih: 24.05.2006 00:56
bilgiler için çok sağol