Aktarlar sıcak havadan korunmak için klima ve vantilatör gibi yapay soğutucuların yanı sıra şifalı bitkilerin de önemli bir yeri bulunduğunu belirtiyor.
Özellikle yazın güneşin altında çalışanların günlük su ihtiyaçlarını yeterli oranda karşılamaları gerektiğini söyleyen aktarlar, sıcakların başlamasıyla birlikte susuzluğu gideren ve harareti azaltan bitki satışlarına olan rağbetin arttığını dile getirdi. Çetin, "Sıcaklar nedeniyle meydana gelen harareti ve susuzluğu azaltmak, vücudun su ihtiyacını karşılamak için kullanılan semizotu, adaçayı, kekik gibi bitkilerin satışlarında artış oldu" diyor.

Bitkilerin suyla kaynatılarak kullanılması halinde susuzluğun azaltılabileceğini belirten aktarlar, Mısır ve Hindistan'dan getirilen demirhindi meyvesinin şurubunun da susuzluğu önlediğini söylediler.

Aşırı sıcaklarda kolay bulunan domatesin susuzluğu en iyi gideren tek sebze olduğunu kaydeden aktarlar, "Sıcaklarda domates suyu içebilirsiniz. Domates susuzluğu en iyi gideren sebzedir. Yaz günlerinde tuz, karabiber, limon suyu domates suyuyla karıştırılıp içilmeli" diye konuşuyorlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 519
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 24.05.2006 18:52
klimalar insan saglıgını etkiliyo. bitkileri denemekte yarar var diye düşünüyorum. teşekkürler özlemciğim
casper Tarih: 24.05.2006 07:58
neee domates suyumu :67:ben adaçayı içiyim daha iyi,
domatesi pek sevmemde,
teşekkürler arkadaşım paylaşımın için