TÜRKÇE ADI: Şeytana Karşı
ÜLKE: İsveç / Danimarka
TÜRÜ: Aksiyon/Korku/Fantastik
YÖNETMENİ: Mikael Hafstrom
YAPIMCISI: -
SÜRE: 107 dakika
DİLİ: İsveççe
YAPIM YILI: 2003
ORJİNAL MÜZİK: Francis Shaw
SENARYO: Mikael Håfström, Jan Guillou, Hans Gunnarsson
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Peter Mokrosinski

OYUNCULAR: Andreas Wilson, Henrik Lundström, Gustaf Skarsgård, Jesper Salén
FİLMİN KONUSU:


Delikanlılık çağının bildik karmaşasını yaşayan Erik aslında 1950lerin ortasında İsveçte yaşayan herhangi bir yaşıtından farksızdır. Erikin hayatını çekilmez kılan, onu hemen her türlü sebep için dövmekten çekinmeyen üvey babasının baskılarıdır. Üvey babasının da kararıyla uzaktaki bir yatılı okula yollanan Erik için evden ayrılmak başlangıçta kurtuluş gibi görünse de olaylar beklendiği gibi gelişmez. Erik çok geçmeden, öğrenciler arasında acımasız bir kast sisteminin geçerli olduğu ve bu sistemin altındakiler için hayatın cehennemden farksız olduğu, öğretmenlerin bile öğrencilerin baskısının altında ezildiği kapalı bir hapishanede olduğunu farkeder. Erik için bu okulda hayatta kalmak, dış dünyada hayatta kalmaktan bile daha zor olacaktır.

Amerikan sinemasının seyirciyi can evinden vurma formülü keşfetmiş ve bundan sonra kariyerine Hollywoodda devam edecek olan yönetmen Mikale Hafstrom "Şeytana Karşı" ile son yılların en nefes kesici filmlerinden birisine imza atıyor.

Genç ve yakışıklı oyuncu Andreas Wilsonın Erik rolüne hayat verdiği Evil  Şeytana Karşı, nazizm ve ırkçılık gibi kavramların en çok kabul gördüğü İsveçin geçmişine büyüteç tutmakla kalmıyor; aynı zamanda hem teknik hem de içerik açısından Hollywooddaki rakiplerinden geride kalmayan bir yapım olarak dikkati çekiyor.

2004 Oscar Ödüllerinde Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday gösterilen film, bir an için düşmeyen temposu ile dünya üzerinde pek çok sinemaseveri koltuklarına mıhladı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 511
favori
like
share
berkem39 Tarih: 12.10.2010 14:14
çok güzel bi film..
soleil.sol Tarih: 07.09.2008 22:43
herkese tavsiye ederim güzel bi film. eline sağlık
kum_tanesi Tarih: 02.08.2004 19:17
LAdy quzel devam et