Sigara, Nikotin, karbonmonoksit, katran ve 3500 zehirli maddeden oluşan fizyolojik ve psikolojik bağlılık yapan zararlı bir tütün ürünüdür.

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünya ülkelerinin birçoğunda en çok rastlanan ve en çok ölüme yol açan nedenler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Son 50 yılda % 250 oranında artış göstererek akciğer kanseri, dünyadaki ölüm sebepleri arasında ilk sıraya girmektedir. Akciğer kanserinin yüzde 85'i, kronik bronşit'in yüzde 75'i, kalp hastalıklarının yüzde 25'i sigaradan kaynaklanıyor. Sigara içenlerde, içmeyenlere göre akciğer kanseri oranı 50 kat artmakta. Her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor


Sigaranın zararları saymakla bitmiyor...

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İlgi Hastanesi Göğüs hastalıkları ve Tüberküloz Hekimi Melike Demir konuya ilişkin şunları söyledi: Terörden yılda 2-3 bin, trafik kazalarından 6-7 bin, sigaraya bağlı hastalıklardan ise yılda 35 bin (günde 100 kişi ) hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımına bağlı ölüme yol açan hastalıklardan bazıları; kronik bronşit, amfizem, akciğer kanseri, kalp enfarktüsü, beyin damar hastalıkları, ağız ve dil kanseri, mide kanseri, gırtlak kanseri, böbrek kanseri, rahim kanseri, kalp damar hastalıkları, kronik tıkayıcı akciğer hastalıklarıdır.

Sigarayı bırakabilirsiniz...

Sigara içmeyi bırakmak istiyorsanız, önce derin bir nefes alın ve önerilerimize kulak verin. Sabah aç karna sigara içen dostlarımız dahil isteyen herkes öldürücü maddeyi bırakabilir. Öncelikle sigaranın zararlarını görmek ve zihnimizden sigarayı silmek için bu konuyla ilgili uzman bir hekimden destek alın. Sizin gibi belki de sizden daha tiryaki insanların sigarayı bıraktığını gördüğü ve sigaradan dolayı hastalanan insanlarla her gün karşılaştığı için, size hem destek hem de yardımcı olacaktır.

Sadece hekimin hastasına sigarayı bırakman lazım demesiyle 10 hastadan 1-2 tanesi o gün sigarayı bırakabilmiştir.

Sigarayı bırakma programları

Sigara bırakma programının her biri en az 10 dakika süren, dört ya da daha fazla görüşmeyi içermesi önerilmektedir. Hastalar bırakma gününden sonraki ilk 15 gün içinde en az bir kez görülmeli, izleyen üç ay, ayda bir kez ve daha sonra 3 ayda bir görüşmelerle bir yıllık izlem tamamlanmalıdır.

Sigara bırakma programlarında en sık kullanılan yöntemler nikotin yerine koyma tedavileri (nikotin sakızları, nikotin bantları)Bupropion, psikoterapi, hipnoz ve akupunktur. Nikotin sakızları ve cilde yapıştırılan bantlar, özellikle fazla sayıda sigara kullanan kişilerin sigarayı bıraktıklarında yaşadıkları ciddi yoksunluk belirtilerini yatıştırmaya yarar.

Bupropion (Zyban) tedavisi

Avrupanın pek çok yerinde ve Amerika'da sigarayı bırakmak için uzun süredir kullanılan Bupropion(Zyban) isimli depresyon ilacı, Türkiyede de son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Bu ilaç, sigara bırakıldığında ortaya çıkan huzursuzluk, sinirlilik, gerginlik, konsantre olamama, uykusuzluk ve iştah artışı gibi depresif belirtileri azaltır. Yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedeni, bu belirtilerdir ve Bupropion kullanan kişilerin uzun vadede yeniden sigaraya başlama riski, kullanmayanların yarısı kadardır. Bupropion, bir çok depresyon ilacının aksine, uyku ve iştah artışı ya da cinsel isteksizlik gibi yan etkilere neden olmamaktadır.

Hipnoz olmaya yatkın kişiler ise bu metottan büyük yarar görebilir. Hipnozla sigaradan soğumak ve sigaraya karşı iradeyi güçlendirmek mümkündür.

Bütün bu yöntemlere başvurmadan önce uzman bir hekime giderek nikotin bağımlılık testi yaptırıp, en uygun yöntemlerle siz de artık sigaradan kurtulup rahat bir nefes alın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 565
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 25.05.2006 10:15
o halde azim diyorum ve birseyi yapma karari
SU-PERISI Tarih: 24.05.2006 18:58
teşekürler arkadaşım ama eşim bir çok yolu denedi olmadı herkese bir an önce bırakmalarını tavsiye ediyorum