dışkı bozukluğu - enkoprezi - kaka kaçırma


nkoprezi dört yaşından daha büyük bir çocuğun kakasını istemsiz olarak tuvaletin dışında yapmasıdır. Bu şekilde bir dışkı kaçırma sorunundan söz edebilmek için en az bir ay süre ile problemin devam etmesi gerekir.

Enkoprezi yani istemsiz dışkılama sorunu olan bir çocuk bu durumdan korku ve utanç duymaktadır. Sorun her ne olursa olsun anlayışla yaklaşılmalı ve açıkça konuşulmalıdır. Çocuk çoğunlukla yaşadığı utanç nedeni ile tedaviyi reddetmektedir.

Tüm çocukların yüzde 1 ila yüzde üçü enkoprezi sorunundan etkilenmektedir. Erkek çocukları kızlara göre daha fazla enkopreziye yakalanırlar. Normal ve kuvvetli enkoprezi olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Kalıcı olan enkoprezi yani dışkı kaçırmanın genellikle fiziksel bir nedeni vardır ve tedavi edilmesse kalıcı olarak devam eder. Diğer enkoprezilerde ise çocuğun davranışsal bir sorunu olduğu ve tuvalette arınmayı reddettiği düşünülür.

Kalıcı dışkılama sorunun en önemli nedenleri kronik kabızlık ve bağırsak tıkanıklığıdır. Dışkı bağırsakta gerilir ve çocuğun tuvaleti yokmuş gibi bir hisse kapılmasına neden olur. Anal kaslar zayıflar ve yumuşak kıvamdaki dışkılar rahatlıkla çıkacak duruma gelir. Bazen çocuk dışkıyı kaçırdığını ve kirlendiğini bile farketmez.

Problem sadece çocukları ilgilendirmemekle birlikte daha çok çocuklarda görülür. Beşten fazla doğum yapmış ve geriye dönük kabızlık öyküsü olan kadınlarda da sıklıkla görülmektedir. Fiziksel bir nedene bağlı olmayan dışkı kaçırma yaş işe çok ilintilidir. Örneğin kaslarını ve bağırsaklarını kontrol edecek yaşa gelmemiş bir çocukta dışkı kaçırmaya enkoprezis denilemez. Kamuya açık yerlerde tuvaletini yapmaktan çekinen çocuklarda da sorun görülebilir. Yetişkinlerde görülen ve fiziksel bir nedeni olmayan dışkı kaçırmaları kişinin ciddi davranış problemlerinin olduğunun işaretidir.

Dışkı kaçırma için doktora başvurulduğunda, doktor incelikle fiziksel bir neden arayacaktır. Çocuğun tuvalet eğitimini erken alıp almadığı, normaldeki tuvalet davranışlar ve kabızlık geçnişi ile ilgili bilgileri isteyecektir. Çocuğun anal kas gücü dijital olarak ölçülebilir ve karın grafisi çekilebilir. Hastalığın fiziksel nedenleri bulunmuşsa gerekli tedaviler yapılır. Kabızlık giderici ilaçlar, lavmanlar önerilebilir. Ayrıca beslenmede lif ağırlıklı meyve ve sebze önerilerek düzenli egzersiz yapması ve gerekli miktarda sıvı alması istenir.

Fiziksel bir nedeni olmayan dışkılama problemlerinde çocuğa doğru tuvalet davranışı öğretilir ve gerektiği ölçüde psikolojik yardım sağlanır.

Dışkılama sorunu yaşamamak için kronikleşen kabızlığın tedavisi yapılmalı, düzenli egzersiz yapılmalı ve liften yüksek beslenilmelidir. Sıvı tüketimine ağırlık verilmelidir. Psikolojik bir problemi olduğu sanılan herkes hekime başvurmalı ya da başvurması sağlanmalıdır.


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2562
favori
like
share
ayake Tarih: 02.06.2011 20:52
Nasıl sizce beyler bayanlar
ayake Tarih: 02.06.2011 20:49
:10:valet eğitimini erken alıp almadığı, normaldeki tuvalet davranışlar ve kabızlık geçnişi ile ilgili bilgileri isteyecektir. Çocuğun anal kas gücü dijital olarak ölçülebilir ve karın grafisi çekilebilir. Hastalığın fiziksel nedenleri bulunmuşsa gerekli tedaviler yapılır. Kabızlık giderici ilaçlar, lavmanlar önerilebilir. Ayrıca beslenmede lif ağırlıklı meyve ve sebze önerilerek düzenli egzersiz yapması ve gerekli miktarda sıvı alması istenir.

Fiziksel bir nedeni olmayan dışkılama problemlerinde çocuğa doğru tuvalet davranışı öğretilir ve gerektiği ölçüde psikolojik yardım sağlanır.

Dışkılama sorunu yaşamamak için kronikleşen kabızlığın tedavisi yapılmalı, düzenli egzersiz yapılmalı ve liften yüksek beslenilmelidir. Sıvı tüketimine ağırlık verilmelidir. Psikolojik bir problemi olduğu sanılan herkes hekime başvurmalı ya da başvurması sağlanmalıdır.
ayake Tarih: 02.06.2011 20:48
DIŞKILAMA BOZUKLUKLARI
Kaka kaçırma: Çocuklar genellikle üç yaş dolaylarında "Kakam var," derler. Bazıları yapmadan, bazıları yaptıktan sonra söyler. Bazıları hemen bez değiştirtmek ister, bazıları istemez. Bazı çocuklar da beş yaşına kadar ne kakanın geldiğini fark eder, ne de yaptıktan sonra söyler. Bazıları temizlendikten sonra bir daha kaka kaçırmaz, bazıları ise uzun yıllar külotlarını zaman zaman kirletir. Bazı çocukların dışkılama saati belli iken bazılarınınki değişkendir. Dışkılama bozukluklarına yol açan nedenler ise alt ıslatmaya yol açanlardan farklı değildir. Kabızlık: Bazı çocuklarda birkaç gün sürebilir, doktora ve ilaca ihtiyaç duyulur. Kaka tutma: Kakasını tutan çocuk, kaka yapmamakta direnir, kakası gelince geri kaçırmak için yatar, kalkar, zıplar, tepinir, kan ter içinde kalır. Dışkısının çıkmasını engeller, huzursuz olur, ya hırçın ya da suskun davranır. Alt ıslatma ve kaka kaçırmaya son vermek için:

* Çocuğu çok küçük yaşta oturağa oturtup, çiş veya kaka yapmaya zorlamayın.

* Çocuğun çişini ve kakasını - belli bir süre- tutabilir duruma gelmesini bekleyin.

* Bezlemeye son verdikten sonra gerekirse tekrar bezleyin.

* Anne bezlemekten sıkıldığında, yuva çocuğu bezli kabul etmediğinde ya da çocuk bezini istemediğinde; çocuğun hazır olup olmadığını değerlendirmeden bezini çıkarmayın.

* Çocuğu sürekli uyarmak yerine belli saatlerde çiş veya kakaya tutun.

* Çiş ve kakasını beze yaptıktan sonra çocuğun bir süre bezsiz dolaşmasına izin verin.

* Çocuk çiş veya kaka kaçırınca tepkili davranmayın, kaçırmadığında yüreklendirin.

* Çocukta korku, gerginlik veya aşırı titizlik varsa öncelikle bunları giderin.

* Sorunun türüne göre, tıp, psikoloji veya eğitim uzmanına başvurun.

* Alay, azar, tehdit, ceza, dayak, vaat ve rüşvetten kaçının.

* Anlayışlı, sakin ve sabırlı davranın.