ishal - bebeklerde isahal tedavi yolları - ishali ne keser

* Ağızdan su alımı ve çay, ayran gibi sıvı gıda alımının artırılması gerekir.
* Piyasada bulunan şekerli tuzlu toz şeklinde karışımlar sulandırılarak içilebilir.
* İshal şikayetiyle gelen hastaların genelde karın ağrısı şikayeti olduğu için ilaç verilebiliyor.
* Fakat ishali durdurucu ilaç tavsiye edilmez. Bağırsak enfeksiyonu zamanla kendiliğinden düzelir.
* Ancak, ishalle birlikte ishal sayısının çok fazla olması, genel durum kötüleşmesi, ateş, bulantı, kusma, tansiyon düşüklüğü, göz kararması, çarpıntı gibi şikayetler eşlik ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
* Mikrobik olup olmadığı tespit edilerek doktor kontrolünde 10 gün süreyle antibiyotik ve bağırsak antiseptiği verilerek ishal tedavi edilmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3153
favori
like
share
stephanHAWKing Tarih: 04.01.2011 15:06
Genelde bebeklerde gördüğümüz ishal durumları antibiyotik gerektirmez. hatta ilaç gerektirmez. Ağızdan sıvı alımının artırılması çoğu zaman yeterli olacaktır. Piyasada bulunan şeker-tuz karışımlarını ise özellikle dehidratasyon bulgularını gördüğümüzde vermekteyiz, ancak çocuk bunu ağızdan alamıyorsa o zaman serum gibi seçenekler elimizin altındadır. İshalin çok kötü kokulu olması
, mukuslu kanlı olması durumları hastalığın bakteriyel olduğu yönünde değerlendirilmesini, muhakkak surette bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini ve muhtemelen uygun antibiyotik verilmesini gerektirebilir...
Birde ishalin tanımı önemlidir, Günde üç kereden fazla sayıda sulu dışkılama, ishal olarak kabul edilir. Yalnızca sık dışkılama, kıvam bozuk değilse ishal sayılmaz. İshalde (diyare), bağırsak hareketlerinin artması, su ve mineral emilimin azalması ve/veya barsaklara vücuttan su ve mineral salgılanmasının artması sonucu dışkı miktarı fazlalaşır. Günlük dışkı sayısı artar veya dışkı kıvamı bozularak yumuşak, sulu bir görünüm alır.

Özellikle küçük bebeklerde beslenme şekline göre dışkılama sayısı değişir. Örneğin yenidoğan döneminde günde 3-5 kez dışkılama normaldir. Bu sayı geçiş kakası döneminde (3-15. günlere arası) günde 8-10’u bulabilir. Bundan sonraki dönemde, ilk yaşın sonuna kadar, dışkı sayısı genellikle günde 2-3’tür. Ancak özellikle anne sütü ile beslenen normal bebeklerde günlük dışkı sayısı 7’ye varabilir. Dışkının miktarı esas alınarak, ishal tanımı daha objektif kriterlere dayandırılabilir. Günlük dışkı miktarının süt çocuğunda 10g/kg/gün, daha büyük çocukta ise 200mg/kg/gün üzerine çıkması ishal kabul edilir.