Trikotilomani Nedir - Trikotilomani Hakkında - Saç Kaş Yolma Hastalığı


Birçok kişi, sıkıntı duyduğu, gerilimli olduğu zamanlarda saçını, kaşını, sakalını, bıyığını, hatta kirpiklerini yoluyor. Dudağını ısırıp, parmağını emiyor. Bu, Trikotilomani denen ciddi bir hastalık. Dünyada, her 100 kişiden 2'si Trikotiloman.

Fransız doktor hastaların yalnız saçlarını değil kirpiklerini, kaşlarını, yüz, kol, bacaklar, pubik bölge ve koltukaltı kıllarını da durmadan yolduklarını saptamış... Ve aradan geçen yüz yıl içinde, bütün dünyada, bu konuyla ilgilenen uzmanlar, bilim adamlarının sayısı büyük artışlar gösterdi. Araştırmalarla elde edilen veriler çoğaldı. Bütün dünyada, her 100 kişiden 2'sinde bu hastalığın bulunduğu ve hastalığın ciddi artışlar gösterdiği saptandı.GERÇEK SAKLANIYOR


Birçok kişi saçını, kaşını, sakalını koparıp yolduğu için sıkıntı, hatta, utanç duyuyor. Bu durumu, aile bireylerinden, arkadaşlarından, çalışma ortamından saklamaya çalışıyor. Saçsız, kirpiksiz kalınca, çaresiz bir cilt doktoruna başvuruyorlar. Ancak o zaman da doktora gerçek nedeni söylemiyorlar. Gerçek nedeni bilmeyen doktor, tanı koyarken hata yapabiliyor.


Hastalık, kadınlarda erkeklere oranla 10 kat daha fazla görülüyor. Bakırköy Ruh ve Sinir hastalıkları Hastanesi dördüncü Psikiyatri Birim Şefi Doç. Dr. Emin Ceylan, hastaların bir çoğunun, yatakta yatarken, telefonda konuşurken, yazarken, okurken, TV seyrederken, hatta araba sürerken saçlarını yolduklarını söylüyor.


Çoğu hasta, saçlarını yolduktan sonra gerilim hissini üzerinden atıp, rahatlayıp, gevşiyor. Doç. Dr. Ceylan'ın açıkladığı gibi, hastalık ülkemizde de yaygın.


Hemen hemen tüm hastalar, giderek daha kötüleşen belirtiler gösteriyorlar. Hastalık, kadınların regl dönemlerinde daha da artıyor. Kadın ve erkekler saç, kaş, kirpik kayıplarını, peruk, eşarp, şapka, takma kirpik, makyaj ve özel saç stilleri ile gizleyip örtmeye çalışıyor.


Hastalık, çok küçük çocuklarda, 12-13 yaş döneminde ve orta yaştaki erişkinlerde sık görülüyor. Bugün, orta yaş sınırlarını geride bırakan bir hanımın, hastalığı ile ilgili olarak verdiği açık, somut bilgiler, olayın dramatik boyutlarını da gözler önüne sermeye yetiyor:

Doç. Dr. Emin Ceylan'ın vurguladığı gibi Trikotilomani'de, diğer psikiyatrik hastalıklara da yüksek oranda rastlanıyor. Çeşitli araştırma sonuçlarına göre bu hastalığa en sık eşlik eden rahatsızlıkların başında yüzde 57 oranı ile anksiyete bozuklukları geliyor. Bunu yüzde 32 ile depresyon izliyor. Geride kalanlar da panik, yeme bozuklukları gibi rahatsızlıklardan oluşuyor.


Hastalık, kişide yıllar boyu sürebiliyor. Kişinin iş yaşamında yükselmesini olumsuz etkilediği gibi, sosyal arkadaşlıklar kurup, bunu sürdürmesine de mani oluyor. Çoğu kez, hastanın bu probleminden haberdar olan aile ya da yakın arkadaşlar, ondan bunu hemen durdurmasını istiyorlar. Bunu başaramadığı için ona gücenip, kızabiliyorlar. Farkında olmadan hastayı bir başka strese sokuyorlar.


Uyuşmazlık yaşayan evli çiftlerde, çatışmadan korkup kaçan, çözümlenemeyen öfkelerin üstesinden gelemeyen çocuklarda saç ve kaş yolma davranışı başlayabiliyor ve sürüyor.


Hastalık, çocuklarda dört yaşından önce başlıyor, parmak emme ile birlikte görünüyor. Ancak, çocuk büyüdükçe bu davranışını bırakıyor. Anne- babalar, çocuğun saç yolmaya ara vermesi için, onu kesinlikle kuşkulandırmadan, ilgisini başka yöne çekerek, ödül vererek yararlı sonuçlar alabiliyorlar. Ancak çocuk, 4-5 veya 6 yaşına geldiğinde hala saçlarını yolmaya devam ediyorsa, o zaman hastalığa geçiş tehlikesi başlayabiliyor. Trikotilomani, bazı durumlarda, kişilik değişikliklerine, depresyona, madde kullanımına, intihar düşüncelerine bile yol açabiliyor.NEDENLERİ


Doç. Emin Ceylan, kişinin hayatını çok değiştiren ve tedavisi önemli olan Trikotilomani'nin gerçek nedeni bilinmemekle birlikte, hastalıkta birkaç faktörün katkıda bulunduğuna dikkat çekiyor. Hastalığın önemli bir nedeni olarak, nörokimyasal anomaliler, beyin metabolizmasındaki değişimler üzerinde duruyor. Hastalıkta kullanılan ilaç tedavilerinin beyin hücrelerinde kullanılabilir serotonin miktarını artırmasının bunu doğruladığını söylüyor. Ayrıca, yaşam koşullarının zorlukları, baskıları, çözümlenememiş psikolojik çatışmalar, aile içi huzursuzluk ve anlaşmazlıklar gibi nedenler hastalığa yol açabiliyor.


Hastalık genelde, stresli bir olayla başlıyor. Okul çatışmaları, okulda, evde, çalışma yerinde karşılaşılan kötü muameleler, aile içindeki çatışmalar, bazı hastalıklar, kişi için anlamlı insanların kayıpları gibi olaylar hastalığı tetikliyor.TEDAVİSİ


Bugün, hastaların büyük bir kısmı için, umut veren birçok tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bunların başında, davranış tedavisi geliyor. Buna, Davranışçı Psikoterapi de deniyor. Bu tedavide, saç yolmaya katkısı olan ortak davranışlar dikkatle izleniyor ve bunların yerine alternatif davranışlar konuyor. Bu tedavi ile, yıllar süren saç yolma kontrol edilip azaltılıyor, hatta ortadan kaldırılıyor, hızlı bir rahatlama sağlanıyor. Hastalar, saç yolma ile ilgili hareketlerin farkında olmayı ve aynı kas gruplarını içeren, örneğin yumruğunu sıkmak gibi, alternatif hareketler geliştirmeyi öğreniyorlar.


İlaç tedavisiyle ise saç, kaş yolmak için duyulan dürtü azaltılabiliyor. Fakat, ilaç tedavisinin yararı çok uzun süreli olmuyor. Ancak ilaç tedavisi, davranışçı terapiye göre daha ucuza geliyor. Ayrıca ilaç, hastalığa eşlik eden depresyon, sıkıntı gibi durumları da tedavi ediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2786
favori
like
share