Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, özellikle gebeliğin son 3 ayındaki bulanık ve sisli görme gibi şikayetlerin ''Help Sendromu''nun belirtisi olabileceğini söyledi.
Erbağcı, Help Sendromu'nun genellikle gebeliğin son 3 ayında ortaya çıktığını ve ölümcül olabildiğini belirtti. Hastalığın kansızlık, karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve kandaki pıhtılaştırıcı hücrelerin hızlı bir şekilde azalmasıyla kendini gösterdiğini ifade eden Erbağcı ''Hücrelerin azalmasıyla birlikte böbrek, karaciğer ve solunum yetmezliği ile yaygın vücut pıhtılaşmasıyla vücudun değişik organlarında kanamalar meydana geliyor ve bu, kişinin ölümüne neden olabiliyor'' dedi.

Nedeni henüz tam olarak tespit edilmeyen sendromun halsizlik, bulantı, kusma gibi sorunlarla kendisini gösteriğini söyleyen Erbağcı, özellikle gebeliğin son 3 ayındaki bulanık ve sisli görme şikayetlerinin de Help Sendromu'nun belirtilerinden olduğunu ve gebe kadının görme yeteneğini tamamen kaybetmesine kadar varabileceğini belirtti.

Hamileliğinin son aylarındaki kadınların bazen sendromun belirtilerinin hafif olması nedeniyle sorunu tam olarak kavrayamadığını dile getiren Erbağcı, ''Hamileliğin son 3 ayında bulantı ve kusma şikayetleriyle birlikte görme sorunu yaşayan kadınların mutlaka bir göz doktoruna başvurması lazım'' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 858
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 25.05.2006 16:44
gebelikte Help Sendromu sıkca görülüyor.hamile olan kişi düzenli olarak doktor kontrolü altında olmalı help sendromu belirtisi oldugu taktirde anında müdahale ediliyor.
casper Tarih: 25.05.2006 08:09
son üç ayda aşerme gibi bir olay demekki buda,
teşekkürler canım