Mantar adı verilen küf çeşidinin sebep olduğu deri rahatsızlığı olan ayak mantarı, insanların çoğunun ömürlerinde bir kez başına geliyor.

Ayak mantarına sebep olan mantarlara herkes maruz kaldığı halde niçin bazı insanlarda geliştiği bilinmezken; yıkama sonrası kurutulmayan ayak, sıkı çorap ve ayakkabılar, nemli ortam oluşturarak mantarların çoğalmasını sağlıyor. Sık rastlanan bir rahatsızlık olan ayak mantarında bulaşma; genellikle terlik, çorap, ayakkabı, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan veya banyo, küvet, plaj, hamam ve benzeri ortak zeminlerden gerçekleşebiliyor. Genellikle çok bulaşıcı olduğuna inanılan mantar, aynı evi paylaşan insanlarda bile görülmeyebiliyor. Hepsi oldukça kaşıntılı olan bu rahatsızlığın tedavisinde krem ve spreyler kullanılırken, ciddi durumlarda ağızdan hap tedavisine de başvurulabiliyor. Ancak bazı vakalar, tedaviye direnç gösterebiliyor.

Bu hastalık tedavi edilmediğinde, 'deri bütünlüğü bozulduğundan' diğer mikroplar çatlak ve yarıklardan girerek yılancık denen hastalığa yol açabiliyor. Tedavi ile döküntü geçse bile mantarlar deride yaşamaya devam edip uygun şartlarda tekrar hastalığa yol açıyor. Hastalığın tekrarlamaması için alınabilecek tedbirler şöyle;
"Her gün ayakların yıkanması. Ayakların, özellikle de ayak parmak aralarının sürekli kuru tutulması. Özellikle yazın kapalı ayakkabı giyilmemesi. 2-3 çift ayakkabının dönüşümlü olarak kullanılması, ayakkabı kurumadan tekrar giyilmemesi. Pamuklu çoraplar giyilmesi ve günlük olarak değiştirilmesi. Başkalarının havlu ve ayakkabılarını kullanmaktan kaçınma. Mümkünse evde çıplak ayakla gezilmesi, yazın ayakkabılara mantar önleyici pudra serpilmesi"

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share
trakya_kartal Tarih: 26.05.2006 11:04
ayy bnm başıma gelmişti aman aman kaşınırken kendimden geçiyordum :5:
casper Tarih: 25.05.2006 18:41
yaaa zamanla yılancık hastalığına dönişebildiğini bilmiyordum gerçekten,
teşekkürler abi,

Lütfen kimse kimsenin terliğini çorabını kullanmasın
SU-PERISI Tarih: 25.05.2006 17:34
yaz aylarının gelmesiyle ayak mantarı hastalıgı artıyor.Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır. Ayakların terli kalması, sıkı ve dar ayakkabıların giyilmesi, banyo ve egzersiz sonrasında ayakların düzgün kurulanmaması ayak mantarının gelişmesine katkıda bulunur.
ozlems_o Tarih: 25.05.2006 09:59
bilgiler için teşekkürler refik abi