Günümüzde birçok ev, işyeri hatta arabalarda vazgeçilmez bir aksesuar olarak kullanılan klima bir taraftan sıcaklardan bunalan insanları serinletirken, diğer taraftan yanlış kullanıma bağlı olarak da hastalığa yol açabiliyor.

Vücudun ani sıcak ve soğuk hava değişimlerine karşı kendini koruyamadığı için bu durumun başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğunu belirten Özel İbni Sina Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Alper Ata, klimaların yoğun olarak kullanıldığı şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişilerin dikkatli olması gerektiğini söyledi. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ciddi sonuçlar doğabileceğini belirten Dr. Alper Ata, klimalar yoluyla oluşan hastalıklarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımladığımız zatürreenin, havalandırma sistemleri yoluyla bulaşan şeklini 'legionella pnömonisi' olarak adlandırıyoruz. Hastalığa neden olan, legionella pneumophilia denen bir bakteridir. Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda üremekte ve buradan ortama dağılmaktadır."

Hastanın muayenesi ve akciğer filminde, kesin tanıyı koydurabilecek özel bulgular olmadığını vurgulayan Dr. Ata, "Akciğerlerin alt kısımlarında iltihaplı alan görülebilir, akciğer zarında sıvı birikimi olabilir. Akciğerlerin bilgisayarlı tomografisi, daha detaylı incelemeye olanak verir. Laboratuar olarak, serolojik birtakım testler tanıya yardımcıdır. Hastalığın tedavisinde 15-21 gün süreyle bu bakterilere yönelik antibiyotiklerin kullanımı önemlidir. Uygun zamanda ve dozda kullanılan antibiyotiklerle hastalığın iyileşmesi tamdır" dedi.

Bakteriyi alan kişinin vücut direncinin çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Alper Ata, büyük otel ve işyerlerinde çalışanlar, havalandırma işçileri ve sağlık personellerinin risk grupları arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 484
favori
like
share
casper Tarih: 25.05.2006 18:42
Ama herşeye rağmen sıcakken klimalı bir yere girmenşn keyfi başka
SU-PERISI Tarih: 25.05.2006 17:25
yaz aylarında klimayla serinleyelim derken hasta oluyoruz,klimayı dogru ve bilinçli kullanmak gerekir
fiber_optic Tarih: 25.05.2006 10:33
hasta oldum bile yazin soguk almak kadar kotu birsey yok sanirim :19:
ozlems_o Tarih: 25.05.2006 10:01
klima çoğu zaman serinlemekten çok hastalığa sebep oluyo :85: onu yerine bol meyve suyu tüketmek en doğrusu