Kontakt lens göz mantarına yol açıyor

ANKARA (İHA) - ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, kontakt lensin körlüğe neden olabilecek "mantar enfeksiyonuna" yol açabileceğini bildirdi.


Ünlü Bausch&Lomb firması tüm ürünlerini Türkiye'nin de aralarında bulunduğu dünya pazarından çekme kararı aldı. Sağlık Bakanlığı ise "ReNu" marka MoistureLoc kontakt lens solüsyonu kullanıcılarına ürünlerini değiştirmelerini önerdi. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, FDA tarafından hazırlanan raporda, kontakt lens kullanan bazı hastalarda, kornea nakli gereğiyle sonuçlanan önemli derecede görme kaybı olabileceği kaydedildi. Bildirilen enfeksiyonlara "Fusarium" olarak adlandırılan bir mantar türünün neden olduğunun ifade edildiği raporda, "Amerika'nın 17 eyaletinde 109 şüpheli Fusarium Keratitis vakası CDC ve kamu sağlık otoriteleri tarafından inceleme altına alınmıştır. Bausch&Lomb araştırmalar sırasında gönüllü olarak satışlarını askıya aldığını FDA'e bildirmiştir. Kasım 2005'ten itibaren Asya'daki kontakt lens kullanıcıları arasında Fusarium keratitis vakaları bildirilmiştir. Şubat 2006'da Bausch&Lomb Kontakt lens kullanıcıları arasında enfeksiyon vakalarıyla ilgili çok sayıda bildirim aldıktan sonra Singapur ve Hong Kong'daki satışlarını gönüllü olarak durdurmuştur" denildi.


Raporda ayrıca, 16 Mayıs 2006 tarihinde Bausch&Lomb yetkililerince yapılan açıklamada, gerçekleştirilen araştırmalarda ürünlerle ilgili bulaşıcılık, sahtelik yada steril olmama konularında hiçbir kanıt bulunamadığının belirtildiği hatırlatılarak, tek olasılığın MoistureLoc formülünün çok alışılmadık ender durumlarda Fusarium enfeksiyonuyla ilgili riski artırabildiğinin olduğunun bildirildiği vurgulandı. Raporda, Bausch&Lomb'un bu ilişkiyi araştırmaya devam edileceğini belirtildi.


Öte yandan, Sağlık Bakanlığı, "ReNu" marka MoistureLoc kontakt lens solüsyonu kullanıcılarına ürünlerini değiştirmelerini önerdi. Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:
"Söz konusu ürünün tüm dünya pazarından çekilme kararı alınmış ve karar tüm ülke temsilcilerine bildirilmiştir. Bausch&Lomb firmasından yapılan açıklamanın devamında, MoistureLoc adlı ürün kullanıcılarına ürünlerini, ReNu Multiplus ve Multi-Purpose solüsyon da dahil olmak üzere başka tanınmış bir ürünle değişim yapmaları önerilmektedir. Bu iki ürünün güvenli ve etkin olduğu ve formülünün MoistureLoc'tan farklı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca değişim sırasında hiçbir aksaklıkla karşılaşılmaması için bu ürünlerin üretiminin artırılarak bağlı kuruluşlara ulaştırılacağı belirtilmektedir. Ülkemizde piyasaya arz edilen MoistureLoc kontakt lens solüsyonlarının üretim yeri İtalya olmasına ve bu bölgede Fusarium vakasına rastlanmamasına karşın firma tüm dünya pazarından MoistureLoc ürününü çekme kararı alması nedeniyle ülkemizde de söz konusu ürünler toplatılacaktır. Bausch&Lomb firması Türkiye temsilciliğinden de değiştirme işlemlerinin ecza depoları vasıtasıyla yapılacağı ve değişimin Haziran ayı sonuna kadar tamamlanacağı bildirilmiştir. Tüm bunlar doğrultusunda, Bakanlığımızca ülkemizdeki 'ReNu' marka MoistureLoc kontakt lens solüsyonu kullanıcılarının ürünlerini değiştirmeleri önerilmektedir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 503
favori
like
share
trakya_kartal Tarih: 26.05.2006 11:30
bence lense gerenk yok ama bizim hatunda takıyorrrr :78:
casper Tarih: 26.05.2006 08:02
Lens çok dikkatli kullanılmalı,
aksi takdirde gözümüzün nuru sönerbilir,
Teşekkürler sparky
SU-PERISI Tarih: 25.05.2006 17:13
teşekkürler arkadaşım güzel bir konuya deginmişin, aynı durum arkadaşımın başına gelmişti erken tedavi yapılmasaydı gözünü kaybetme durumu vardı
ozlems_o Tarih: 25.05.2006 13:28
verdiğin bilgiler için sağol sparky