Amerikan Göğüs Derneği`nce yapılan araştırmaya göre, az uyuyan kadınlar daha kilolu. Bu fazla kilolardan kurtulmak içinse diyet pek işe yaramıyor.

Bu konuda yapılanların en kapsamlısı olarak nitelendirilen araştırmaya, yaklaşık 70 bin kadın katılmış. Tüm bu kadınların uykuları ve kiloları 16 yıllık bir dönem boyunca takip edilmiş.

Buna göre, beş ya da daha az saatle tanımlanan ``hafif uyku`` alışkanlığına sahip kadınların kilo alma oranı, en az yedi saat uyuyan kadınlara kıyasla yüzde 32 daha fazla.

Üstelik obez, yani aşırı kilolu olma ihtimalleri de diğerlerine kıyasla yüzde 15 oranında daha yüksek.

Bu deneyin ardındaki bilim adamları, az uyuyan kadınların yemek yemeye düşkün olduklarını kanıtlamaya çalışmışlar. Ancak sonuç bundan farklı çıkmış:

Kadınların az uyuması, daha fazla yemeleri anlamına gelmiyor ya da az egzersiz yapmaları daha fazla uyuyanlara nazaran kilo almaları demek değil.

Araştırmacılar, az uyumanın uyku sırasında yakılan kalori miktarını azaltıyor olabileceği kanısında. Ayrıca az uyuyanların, gün içinde daha az hareket edip bunun sonucunda daha az kalori yaktıkları fikrini de araştırıyorlar.

Kiloda az miktarda farklılıklar dahi kişinin diyabet ya da hipertansiyon gibi sağlık sorunlarına yakalama riskini artırabiliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
MuHaMMeD_VaDiSi Tarih: 30.05.2006 05:08
halbuki eskiden çok uykunun kilo yaptığını söylerlerdi,

Evet oyleydi. ilginc bilgiler icin te$ekkurler
casper Tarih: 26.05.2006 08:08
halbuki eskiden çok uykunun kilo yaptığını söylerlerdi,
demekki buda yanlış bildiğimiz doğrulardan :20:
ozlems_o Tarih: 26.05.2006 00:15
:89: ben çok uyumaktan mı böle zayıfım yaaa :79:

bilgiler için sağol