Vizyona Giriş Tarihi
09.06.2006

Türü
Duygusal
Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
97 dakika - 2006

Yönetmeni
Tom Dey

Oyuncular
Matthew McConaughey
Sarah Jessica Parker
Zooey Deschanel
Justin Bartha

Senaryo
Tom J. Astle, Matt Ember

Müzik
Rolfe Kent

Görüntü Yönetmeni
Claudio Miranda

Bu çocuğun evlenmeye hiç niyeti olmayacak mı?

Bazı erkeklerin aile kurması için biraz dürtülmesi yeterli olmayabilir. 35 yaşındaki gelmiş Tripp de onlardan biri. Bu yaşa gelmiş olmasına rağmen henüz aile ocağını terk etmemiş. Üstelik evden ayrılıp kendi hayatını kurmak gibi bir niyeti de yok. Bu durumdan bıkkınlık getiren anne-babası, duruma bir çözüm getirmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır. Sonuçta Trippi evden çıkarabilmek için çareyi oğullarının hayalindeki güzel ve yetenekli kızı ayarlamakta buluyorlar&

Yönetmenliğini Tom Deyin üstlendiği romantik komedi filmi Düş Yakamızdanın başrollerinde Matthew McConaughey (Tripp), Sarah Jessica Parker (Paula), Zooey Deschanel (Kit), Justin Bartha (Ace), Bradley Cooper (Demo), Kathy Bates (Sue) ve Terry Bradshaw (Al) kamera karşısında. Filmin senaryosunu Tom J. Astle ve Matt Ember birlikte yazmış; müziklerini ise Rolfe Kent hazırlamış.


Bumerang jenerasyonu evden ayrılmak istemiyor
Filmde Tripp karakterini canlandıran Matthew McConaughey, portresini çizdiği karakterin evden ayrılmamak için bazı pratik sebepleri olduğunu belirterek şöyle diyor: Olaya Trippin açısından bakarsak, bozulmamış bir düzeni durduk yerde bozmaya hiç gerek yoktur. Ailesinin evinde güzel bir odası vardır. Çamaşırlarını annesi yıkamaktadır. Üstelik bunların hepsi bedavadır. Kısacası harika bir otelde bedava kalmaktadır.

Ama Paula ile tanışınca herşey bir anda değişecektir. Genç kadında Trippin aradığı bütün özellikler vardır. Zekidir, esprilidir, yeteneklidir ve güzeldir. Ancak Paulanın bu kadar kusursuz olmasının bir nedeni vardır. Anne babasının oğullarını baştan çıkararak evden çıkartması için anlaştıkları profesyonel bir danışmandır o. Paulanın yörüngesine giren Tripp, işte bu gerçeğin farkında değildir.

Paula rolünü üstlenen Sarah Jessica Parker, portresini çizdiği karakterin aldığı yeni işe hangi açıdan baktığını şu sözlerle yorumlamakta: Paula önceleri Tripp olayını kolayca çözümleyebileceğini düşünüyor. Başla ve bitir türünde hemen halledeceği bir iş olarak görüyor. Ancak onunla tanıştıktan sonra işinin hiç de kolay olmayacağını anlıyor. Tahminlerinin aksine karşısında gayet aklı başında, iyi eğitimli, normal bir genç var. Üstelik diğer müşterilerine kıyasla en az 50 milyar kere yakışıklı. Tek sorunu ise evden ayrılmak istememesi. İşte bunun sebebini bulmak zorunda.

McConaughey, portresini çizdiği karakterin aslında günümüz Amerikasında 20li ve 30lu yaşlarda olan gençlerin realitesini yansıttığını belirterek şu yorumu yapıyor: Amerikada eskiye kıyasla çok farklı bir durum var. Çocuklar artık büyüdüğü halde evden ayrılmak, kendi başına hayat kurmak istemiyorlar. Bu artık sosyal fenomene dönüştü.

Yönetmen Tom Deyin bu konudaki yorumu ise şöyle: Filmi yapmadan önce bu konuyla ilgili çok sayıda makale okudum. Yaşını başını aldığı halde hala evde oturmaya devam eden gençlerin durumunu açıklayan yepyeni sosyolojik terimleri keşfetmek eğlenceli oldu. Bu gençler için çocuk ruhlu yetişkinler, bumerang jenerasyonu veya uçuşa geçemeyenler gibi birtakım deyimler üretildiğini gördüm. Ayrıca bu durumun sadece Amerikaya özgü olmadığını, evrensel bir fenomene dönüştüğünü fark ettim. Yaşı geçmesine rağmen hala evden ayrılmayan gençler olgusunu bilmeyen kalmadı. Bu durumun keyifli yönünü izleyiciye aktarabildiysek ne mutlu bize

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 461
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 10:33
bilgilendirdiğin için sağol
tozkoparan Tarih: 17.08.2007 10:45
PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL
ozlems_o Tarih: 26.05.2006 12:47
çok ilginç bir konusu var anne ve babası evden uzaklaştırmaya çalışıo yaa bizde tam tersi olur ama

Matthew McConaughey ben çok severim onu ilk defa bir erkek 10 günde nasıl kaybedilir filminde izlemiştim :3:
abi haber için sağol