hemoglobin yapısını belirlemek - hemoglobin elektroforezi testi - hemoglobin düzeyinin ölçülmesiKişinin hemoglobin yapısını belirlemek amacıyla yapılan teste HEMOGLOBİN ELEKTROFOREZİ ismi verilir.

Kalıtımsal nedenlerle anormal yapıda hemoglobin proteininin oluştuğu hastalıklarda bu test ile normalden farklı hemoglobin proteininin mevcut olup olmadığı araştırılır, saptanırsa teşhis konmuş olur.

Hemoglobin elektroforezi testi en fazla Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyısı olan kişileri saptamak amacıyla kullanılır, sağlıklı görünen Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyıcılarından kan alındığında özellikle alyuvarların çaplarının küçük olduğu görülür, hemogram testinde alyuvarların çapını saptayan MCV değeri normalden düşüktür.

Hemogram yapıldığında MCV değeri düşük olan kişilere hemoglobin elektroforezi testi istenmesi gerekir, eğer kişi gerçekten taşıyıcı ise hemoglobin A2 ismi verilen hemoglobin türü, normalden yüksek değerde bulunacak ve Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyıcılığı teşhis edilecektir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2577
favori
like
share