Sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olmak için sahil ve havuz kıyısında güneşlenirken, riskle karşılaşmamak için en az 15 faktör korumalı kremlerin tercih edilmesi ve uygun bir şekilde vücuda tatbik edilmesi gerekiyor.
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Güliz İkizoğlu, koruyucu kullanılmadan güneşlenildiği taktirde cildin erken yaşlanması, güneş yanığı, cilt kanseri ve tümör oluşması gibi çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşılabilineceği uyarısında bulundu.
Güneşlenmek isteyenlerin dikkatli olması gerektiğini ifade eden İkizoğlu, ``Güneş kremi kullanırken tasarruf düşüncesiyle hareket edilmesi etkisini azaltır. Bu da istenmeyen sorunlara yol açabilir.
Bronzlaşmak isteyen insanların büyük çoğunluğu güneş kremi kullanıyor. Ancak ültraviyole A ve B ışınlarına karşı koruyucu etki yaratacak şekilde vücuda tatbik etmiyor, belirlenen ölçütlerde kullanmaktan kaçınıyor`` dedi.
Güneşlenme sırasında, ışınların dünyaya dik düştüğü saatlerden kaçınılması gerektiğini ve krem alırken koruma faktör derecesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan İkizoğlu, ``Günümüzde, güneş kremi kullanırken 15 faktörden daha düşük kremleri tavsiye etmiyoruz`` dedi. Beyaz tenlilere, güneşlenirken daha yüksek koruma faktörlü kremleri kullanmalarını öneren İkizoğlu, ``Düşük faktörlüler kullanıldığında ise krem sürme sıklığını artırmamız gerekir. Örneğin, düşük faktörlü krem kullanıldığı zaman denize girip çıktığımız zaman veya güneşlenme süresi bir saati geçtikten sonra tekrar krem sürmek gerekir`` diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 563
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 28.05.2006 23:08
evet yaz aylarında özellikle güneş kremlerine dikkat edilmeli

içerisindeki faktör miktarı az olan kremler kullanılamamalı :85:

haber için sağol SU PERİSİ