[COLOR=burlywood]Dört gözle beklediğimiz yaz mevsimi için geri sayım başladı. Şimdi herkes sıcak güneşin ve serin deniz ya da havuzun hayalini kuruyor. Tatlı tatil hayallerinin kabusa dönmemesi için uzmanlar uyarıyor: Hepatit Aya karşı önleminizi almayı unutmayın!

Hijyen şartları yerinde olmayan havuzlar ve lağımlar ile kirletilen denizler sağlık için büyük bir tehdit oluşturuyor. Özellikle virüslü dışkı ile kirlenmiş enfekte sular yoluyla bulaşan Hepatit A virüsü, yazın riskli bir ortam oluşturuyor. Çünkü insandan insana bulaşan bu hastalıkta bebekler ve çocuklar, hastalığın belirtileri ortaya çıkmadan iki hafta önce virüsü yaymaya başlıyor ve ortalama 4-6 hafta, hatta bazı durumlarda 4-5 ay süre ile virüsü yaymaya devam ediyor Özellikle çocuklarda hastalık belirti vermeden geçirildiği için hastalığın yayılımını engellemek mümkün olamıyor.

ÇOCUKLARI DAHA SIK, BÜYÜKLERİ DAHA ŞİDDETLİ ETKİLİYOR
Hepatit A virüsünün yayılımında en önemli rolü oynayan çocuklar, aynı zamanda hastalığa yakalanma konusunda en fazla risk altında olan grup. Küçük çocuklar tuvalet temizliğine yeterince dikkat edemiyor, Ayrıca çevrelerini el ve ağız yoluyla keşfetmeye çalışıyor. Bu nedenle küçük çocuklar Hepatit A enfeksiyonuna daha kolay maruz kalıyor ve hastalığın daha ileri yaştaki bireylere bulaşması ve yayılması açısından tehlike oluşturuyorlar.

Enfeksiyonların çoğu okul çağındaki çocuklarla genç erişkinlerde görülüyor. Ancak düzelen hijyen koşulları, eğitim ve sosyoekonomik düzey hastalığın ileri yaşlara kaymasına neden oluyor ve erişkin yaşlarda hastalık daha şiddetli seyrediyor.

HASTALIĞIN KALKANI HEPATİT A AŞISI
Hepatit A belirtileri yaş ilerledikçe daha yoğun olarak görülüyor ve sarılık, halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş ve koyu kahve idrar olarak sıralanıyor.

Hepatit A virüsü, her yıl dünyada 1,5 milyon kişiyi ele geçiriyor. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu ise Hepatit A aşısı. Aşı, iki dozda uygulanıyor. İlk doz iki hafta gibi kısa bir sürede hızlı koruma sağlarken, ikinci doz hastalığı uzun vadede uzak tutuyor.

Uzmanlar, Hepatit Anın yüksek oranda görüldüğü toplumlarda çocukların rutin aşılanmasını şart koşuyor. Aşı, süregelen salgınların önünü kestiği gibi, ileride oluşabilecek salgınların önlenmesinde çok önemli rol oynuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 510
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 29.05.2006 01:00
haklısın arkadaşım yaz gelirken sarılıkta artış oluyor.temiz oldugundan emin olmadıgımız suları içmemeliyiz ve ayrıca soyulmamış meyvelerin, salataların, haşlanmamış sebzelerin yıkanmadan yenmemesi gerekir.tabiki en güzeli hepatat a aşısı olmak