İki tane çok iyi arkadaş varmış. Bunlar üniversite yıllarında tanışmışlar. Okul bitince biri memleketine yani Mardine gitmiş, diğeri işi gereği İstanbulda kalmış.

İstanbullu bir gün Mardine gitmiş arkadaşını ziyaret etmek içi. Arkadaşının evinde kalırken binada bir kız görmüş. Arkadaşına sormuş ve o da onun komşunun kızı olduğunu söylemiş. İstanbullu geri dönmek zorunda kalmış. Mardinli işi ayarlamış ve İstanbullu gelip o beğendiği kızla evlenmiş.

Bir zaman sonra Mardinlinin işleri bozulmuş. Tek çare, otobüse atlamış ve durumu çok iyi olan arkadaşının yanına gitmiş. Şirketin kapısından girmiş ve doğruca sekretere çıkmış. Adana vermiş ve odaya girmek için hazırlanmış. Sekreter onu engellemiş ve patronun böyle birini tanımadığını söylemiş.

Mardinli çıkmış dışarı. Battığına mı yansın, arkadaşından yediği kazığa mı yansın, dolanıp durmuş. Yolda bir ihtiyar bunu durdurmuş. Ne derdinin olduğunu sormuş. Önce bir şey söylememiş ama sonra bütün olayı anlatmış. Yaşlı adam, Ben yaşlıyım ve miras bırakacak hiç kimsem yok. Senin istediğin parayı ben vereyim sana. Ama borç olarak değil. Sanki benim oğlummuşsun gibi. Zaten hiç oğlum olmadı demiş. Önce kabul etmemiş Mardinli, sonra ısrara dayanamamış. Memleketine dönmüş. İşlerini düzeltmiş ve ülkenin sayılı zenginleri arasına katılmış.

Bir gün bir davete katılmak için İstanbula geçmiş. Orada eski arkadaşına rastlamış. Ne kadar kaçınsalar da bir araya gelmek zorunda kalmışlar. Ve aralarında şöyle bir konuşma geçmiş :

- O gün zor durumdaydım. Yanına geldim. Ama beni tanımamazlıktan geldin. Niye ?

- O gün benden çıktıktan sonra yaşlı bir adama rastladın değil mi?

- Evet. Sen nereden biliyorsun bunu ?

- O benim babamdı. Senin geldiğini duyunca durdum düşündüm. Eğer sana borç verseydim. Ömür boyu karşımda boynu bükük kalacaktın. Bunun olmasını istemedim. Bu yüzden hemen peşinden babamı gönderdim. Babamın sana verdiği para benim paramdı.

- Hımm. Senin karın var ya.

- Evet

- Benim nişanlımdı. NE EKERSEN ONU BİÇERSİN.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 532
favori
like
share
leotombak Tarih: 04.06.2006 23:43
Paylaşımın için teşekkürler
Kime Ne Tarih: 31.05.2006 00:35
Tşkler oKancim GüzeL PayLaşimin iÇin...
tıkır Tarih: 29.05.2006 15:30
Çok Güzel hikaye. Harcadığın emeğe ve Paylaşan Yüreğine Teşekkürler ice.