Ölmüşlerimize Dua Nasıl Edilir - Ölen Kişiye Dua - Ölüle İçin Okunacak Dua

..

Dinimizde iyi bir çığır açana, bunun sevabı ile bununla amel edenlerin sevabı verilir, o çığırda gidenlerin sevabından da hiçbir şey eksilmez. Dinimizde kötü bir çığır açana da, bunun günahı ile, bununla amel edenlerin günahı verilir, o kötü yolda gidenlerin günahından da hiçbir şey eksilmez.....
İyi işe vesile olan, hayatında da, öldükten sonra da o işi yapanlar kadar sevap kazanır. Kötü işe ön ayak olana da, bu iş terk edilinceye kadar, bunun günahı yazılır....
Mümin öldükten sonra, yedi amelinin sevabı kabrinde de defterine yazılır. Bunlar: İlim öğretmek, çeşme yapmak, su kuyusu kazmak, meyve ağacı dikmek, cami yaptırmak, Mushaf bırakmak, Ölümden sonra kendine istiğfar edecek salih evlat bırakmak

Anası babası vefat ettikten sonra onlar namına hac edene Cehennemden azatlık yazılır ve onların ecrinden bir noksanlık olmadan tam bir hac sevabı verilir.

Ölünün mezardaki hâli, imdat diye bağıran, denize düşmüş kimseye benzer. Boğulurken, kendisini kurtaracak birini beklediği gibi, ölü de, ana babasından, kardeşinden, arkadaşından gelecek bir duayı gözler. Ona bir dua gelince, dünyaya ve dünyada olanların hepsine kavuşmaktan daha çok sevinir. Allahü teâlâ, yaşayanların duaları sebebi ile, ölülere dağlar gibi çok rahmet verir. Dirilerin, ölülere hediyesi, onlar için dua ve istiğfar etmektir....

Gelin hep birlikte ahirette olan yakınlarımıza DUA edelim ve ruhlarına bağışlayalım ve bunu arefe gününe dek yapalım en son arefe günü tüm okunan duaları toplayıp son bir Dua daha yaparız böylelikle tüm yakınlarımızın ruhunu bir kez daha ihya etmiş olalım...

Herkes içinden ne okumak geliyorsa okusun

İstiğfar ( tövbe ) olur
Fatiha , İhlas ....
Yasin , Tebareke , Amme........
Tevhid ............. kısaca içinizden hangi dua yada duaları okumak geliyorsa okuyun ve ardından hemen yazdığım dua ile bağışlamasını yapın .

Ben başlıyorum Dedelerim babaannem başta olmak üzere tüm ölmüşlerimize
1 Yasin
1 Tebareke
1 Amme
1.000 Tevhid
1.000 İstiğfar
3 Fatiha
3 İhlas okuyorum ve ardından şöyle Dua ediyorum.

Sonra Dualıyoruz

Ya Rabbelalemin ! kapına geldik. Yüce divanına durduk, bütün kötülükleri bir tarafa bıraktık, bizleri yüce huzurundan boş geri çevirme !
Okumuş olduğumuz Dua ve sureleri aşr-ı şerifleri ahsen surette kabul eyle.
Ya Rabbi !
Cemi hata ve kusurlardan salim eyle..
hasıl olan sevabı evvela Peygamber (s.a.v.) efendimizin mübarek, aziz, latifruh-ı tayyibelerine hediye eyledik kabul eyle...İlk Peygamber Hz. Adem (a.s.) dan Hz Muhammed (s.a.s) a kadar gelip geçmiş her ne kadar peygamber varsa onların da ruhlarına hediye eyledik, isal eyle.
Ya Rabbi!
Kur’an-ı Kerim’i elden ele, dilden dile, gönülden gönüle bizlere kadar ulaştıran sahabe-i güzin, tabiin, tebe-i tabiin, Müfessirin ve muhaddisin’in ruhlarına hediye eyledik, isaI eyle.
Ya Rabbi !
Din, vatan, hak ve hakikat Uğuruna canlarını düşünmeden seve seve feda eden aziz şehitlerimizin de ruhlarını meclisimizden haberdar eyle Ya Rabbi !
Bu güne dek ahrete göçenlerin günahlarını affeyle,makamlarını,cenneteyle.Peygamberimizin (s.a.v) şefaatine nail eyle....
Uzaktan ve yakında ne kadar aziz din kardeşimiz var ise kardeşlerimizin de ölmüşlerine rahmet, geride kalanlarına sıhhat ve afiyet ihsan eyle.
Ya Rabbi !
Şu mübarek gecede/ günlerde " Toprak altında çürümüş, isimleri unutulmuş, bir fatiha okuyacak kimsesi kalmamış müslüman kardeşlerimizin de taksiratlarını affeyle "...
Ya Rabbi !

Öbür alemde estaizu billah “ferikun fil cenneti ve ferikun fis seiyr” Cennet ve cehennem fırkaları ayrılacağı zaman bizleri cennet fırkasına dahil eyle.
Ya Rabbi !
Kur-’an-ı Kerim’in nurlu yolundan bizleri ayırma ya Rabbi! Onun ahkamını yaşayıp, tatbik edenlerden eyle...Kıyamet gününe kadar baki kalacağını vaat ettiğin Din-i İslamı ülkemizde payidar eyle.
Kabul olunmayacak dua ile sana el kaldırmaktan, insanlığa ve islama faydalı olmayan bilgiden, bir müslümana yakışmayan acizlikten, tembellikten, cimrilikten sana sığınıyoruz, bizleri muhafaza eyle.
Ya Rabbel’alemin !
Biz sana yalvarmasını bilmiyor ve beceremiyoruz. Sana yalvarmasını bilenler ve becerenler hürmetine dualarımızı kabul eyle.
AMİN
diyen şu kulları iki cihanda aziz eyle. Cennetinle, cemalinle ölmüşlerimizi ve yarında toprak altına girecek olan bizleride şereflendir.
"Subhane Rabbike Rabbil izzeti amma yesifun ve salamun alel murselin vel hamdu lillahi Rabbil" alemin.
El-Fatiha

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 12139
favori
like
share