Kemoterapi tedavisinde yaşanan saç dökülmesi ve katarakt gibi sorunların "İlaç Yönlendirme" uygulaması ile ortadan kalkacağı açıklandı.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Biyokimya Dernekleri Federasyonu Kongresi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Özer, kemoterapi tedavisinde yaşanan saç dökülmesi ve katarakt gibi sorunların "İlaç Yönlendirme" uygulaması ile ortadan kalkacağına işaret etti.
Nazmi Özer, küçük bir diş enfeksiyonu için içilen ilacın bile tüm organları etkilediğine, hatta organlarda hasara neden olduğuna işaret etti. "İlaçlar ister damardan, ister ağızdan alınsın, ilaç kanın gittiği her yere dağılır. Oysa önümüzdeki 5 yıl içinde uygulanacak İlaç Yönlendirme uygulaması ile ilaç sadece hastalıklı dokuya gidecek şekilde yönlendirilecek" diyen Özer, ilacın keseciklere konulacağını, bu keseciğin hastalıklı dokuyu tanıyarak, o bölgeye bırakacağını anlattı.
KİŞİYE ÖZEL İLAÇ
"Böylece kemoterapi tedavisi gören kanserli hastalarda yaşanan saç dökülmesi ve katarakt gibi sorunlar da ortadan kalkacak" diyen Özer, öte yandan kişinin kalıtsal yapısına uygun ilaçların düzenleneceğini de bildirdi. Özer, "Çünkü bir kişi için yararlı olan ilaç diğer bir kişi için yararlı olmayabiliyor" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 31.05.2006 09:21
zaten saç diye birşey kalmadı en iyisi kalanları kemoterapi ile karantinaya alayım
trakya_kartal Tarih: 31.05.2006 08:59
paylaşım için teşekkürler
refik Tarih: 31.05.2006 08:14
güzel bir haber teşekkürler
ozlems_o Tarih: 31.05.2006 07:27
kişiye özel ilaç mı :20: ya çok iyi olurda nasıl olacak bilmiyorum hele ki ülkemizde umarım doğrudur.

bilgiler için sağol SU PERİSİ