[COLOR=coral]

Günlük hayatımızda taşınabilir enerji kaynağı olarak kullandığımız piller, içerdiği ağır metaller ve kimyasallar nedeniyle insan hayatında büyük tehlike oluşturuyor.
Kimyasal enerjisi elektrik enerjisine dönüştüren, evlerde, iş yerlerinde, ulaşımda ve sanayide önemli derecede kullanılan ve içerdiği ağır metaller ve kimyasallar nedeniyle büyük tehlike oluşturan pillerin, gelişi güzel çevreye atıldığında zamanla ayrıştığı ve içerisindeki ağır metallerin su ve toprağa karıştığını belirten Amasya Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, bu ağır metallerin besin yoluyla insan vücuduna girdiğini vurguladı.

Amasya Çevre ve Orman Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, vücuda giren ağır metallerin kan yapıcı organlara, böbreklere, barsak ve sinir sistemine zarar verdikleri gibi akciğer kanserine de yol açtığı, bu yüzden kullanılmış pillerin gelişi güzel atılmaması, ayrı ayrı toplanması ve bertaraf edilmesi gerektiği bildirildi. Ayrıca, yönetmelikler doğrultusunda atık pillerin toplanması ve bertaraf edilmesi için İl ve ilçe merkezlerinin muhtelif yerlerine toplam 40 adet atık pil kumbaralarının yerleştirileceği açıklandı.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 423
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 07:41
herşeyde kanser var
aliozay Tarih: 14.07.2006 13:00
fakirligim gözü cıksın neyapalım
xisco26 Tarih: 27.06.2006 08:58
pil konusundaki paylaşımın için teşekkürler
corleoni Tarih: 26.06.2006 14:35
paylaşım için sağol kardes