Basketbolda Ülker-Efes Pilsen finali öncesi, Ülker kapılarını Sabah'a açtı. Antrenör Murat Özyer, seriye 1-0 önde başlamalarının büyük avantaj olmadığının altını çizerek, "Ama ilk maçı da kazanırsak, avantajdan söz edebiliriz. Efes'in Beşiktaş serisine baktığımızda her maç daha iyi savunma yaptıklarını ve oyuncularının çok formda olduklarını görürüz. Efes ile en formda zamanında oynayacağız. Ne lig, ne de kupa maçlarına benzeyecek. Uzun bir seri olacak. Bence, 1- Savunmasını hep yüksek seviyede tutan takım, 2- Az top kaybı yapan takım, 3- Kafa ve mental olarak kuvvetli kalabilen takım şampiyonluğu kazanacak. Kazanmamız için de bunları yapabilmeliyiz. Takımın kafa ve vücut sağlığı çok iyi. Bekir'in hafif sakatlığı dışında sorunumuz yok. Basketbolseverlere zevkli ve çekişmeli bir final serisi izlettireceğimize söz verebilirim" dedi.

'EKSİKLERİNİ BİLİYORUZ'

Takım kaptanı İbrahim Kutluay da, rakibin artı ve eksileri iyi bildiklerini ifade ederek, "Efes çok iyi savunma yapıyor ama biz özellikle Efes maçlarında çok daha iyi motive oluyoruz. Çünkü bu maçların havasını, nasıl oynaması gerektiğini bilen bir takımız. Hücum silahlarımızı iyi kullanıp, çok iyi bildiğimiz dezavantajlarını değerlendirerek sonuca gideceğiz" ifadesini kullandı. Ülker'in ribaund makinesi Mirsad Türkcan ise, Efes Pilsen'in oturmuş bir kadroya sahip olduğunu belirterek, "Bu bir avantj. Efes Pilsen basketbolda bir ekol. Son 5 senedir aynı hoca ve 1-2 isim dışında aynı kadro ile devam ediyorlar. Bu basketbolda çok önemli bir faktör. Ama biz, Ülker olarak şampiyonluğu daha fazla istiyoruz, başarıya çok daha fazla açız" diye konuştu.

CLARK İKİNCİ KUPAYI İSTİYOR

2002-03 sezonunda Efes Pilsen'le şampiyonluk yaşayan Ira Clark, "İkincisi de Ülker ile olacak. Efes Pilsen çok güçlü bir takım. Prkacin, Smith ve Domercant, hepsi şampiyonluk için ellerinden geleni yapıyorlar. Onları yenmek için oynayacağız. Böyle maçlara her zaman hazırım" dedi. Ömer Onan da şunları söyledi: "Seriye 1-0 önde değil, mağlupmuşuz gibi hırslı ve istekli gireceğiz. İlk maçı kazanırsak 2-0 olacak ama bu seriyi çok etkilemez. Çok sert ve güzel maçlar olacak. Biz 4 sene sonra Ülker'i şampiyon yapmak istiyoruz. Charles Smith'i son lig maçında iyi savundum. Finalde de hücumda ve savunmada en iyisini yapacağım."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share
kurtjara Tarih: 01.06.2006 10:30
Büyük final yarın başlıyor
Türkiye Basketbol Ligi'nde son 11 sezonda 7 kez izlediğimiz Ülkerspor - Efes Pilsen Play-off finali bu yıl da tekrarlanacak. Ülkerspor, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda 2 Haziran Cuma günkü maçla start alacak seriye rakibini normal sezonda iki karşılaşmada da yendiği için 1-0 önde başlayacak.

Bugüne kadar Türkiye Basketbol Ligi'nde 3 şampiyonluğu bulunan ve sezon içinde çok çalkantılı bir dönem geçiren Ülkerspor'un Antrenörü Murat Özyer "Bu sezon 12 oyuncu değişikliği yapıldı. İnişli, çıkışlı bir sezon geçirmemize rağmen finale geldik. 1-0 önde olmamız bana göre büyük bir avantaj değil" şeklinde konuştu.

Bunca geçirilen sıkıntıya rağmen finaller sonunda şampiyon olamazlarsa bunun yine de başarısızlık olmadığını vurgulayan Özyer "Ülkerspor hep en iyisini hedefleyen bir kulüp. Şampiyon olmak istiyoruz ama buradan bir tane şampiyon çıkacak. Bunun da biz olmasını istiyoruz" dedi.

Diğer yandan takım kaptanı İbrahim Kutluay Bu sene çok zor dönemler yaşadıklarını belirterek " Kaliteli ve tecrübeli takım olmamızdan dolayı bu zamana kadar bu sıkıntıları çok fazla takıma yansıtmayarak bu seviyeye geldik. Ve şampiyonluğunu en büyük adayının biz olduğumuzu düşünüyorum. Cuma gününden itibaren kalitemizi ve tecrübemizi sahaya yansıtıp Türkiye'nin en iyi takımı olduğumuzu göstermek istiyoruz" diye konuştu. Efes Pilsen'in daha önceki senelerde şampiyon olmuş olmasının bu sene de şampiyon olacağı anlamına gelmediğini de ifade eden Kutluay "Biz bu sezona başlarken en büyük hedefimiz Türkiye şampiyonluğuydu. Seriye 1-0 önde başlıyoruz. Efes Pilsen 4 sene üst, üste şampiyon olsa da bu senenin favorisi biziz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Final maçından da başarı ile çıkarsa üst, üste 5. şampiyonluğu elde ederek Türkiye Liglerinde bir ilki başaracak olan Efes Pilsen de her zamanki iddiasını sürdürüyor. Efes Pilsen takımının Antrenörü Oktay Mahmuti 4 Sene şampiyonluğun unutulacağını belirterek " 4 şampiyonluk çok önemli değil. Önemli olan şu anda önümüzdeki final "dedi.

Her zaman Ülkerspor ve Efes Pilsen'in daha önde olduğu için insanların neden bıktığını anlamadığını vurgulayan başarılı antrenör " İnsanlar bıktıysalar bunun için bir sebep görmüyorum. Sonuçta bu bir lig ve mücadele. Hakeden takımlar bir noktaya geliyor. Bütün takımların şampiyonluk için mücadele etmesi mümkün değil. Muhakkak 2 takım finale çıkacak. Bunu değiştiremezsiniz"diye konuştu.

Efes Pilsen'in 12 şampiyonluğunun olması takımın şampiyonluğa alıştı anlamına gelmediğini de ifade eden Mahmuti "İnsanlar her zaman yeni hedeflerle sezona başlarlar. Dolayısıyla kaç kere şampiyon olduğunuz çok önemli değil" şeklinde konuştu.

Takım Kaptanı Alper Yılmaz ise 1-0 önde olmalarının çok fazla dezavantaj olmadığını söyleyerek" Biz 4 sene üst, üste olduğu gibi 5. sene de şampiyon olmak istiyoruz. Daha çok isteyen, daha çok mücadele eden mutlu sona ulaşacaktır" dedi.

Diğer takımları yendikleri için burada olduğunu vurgulayan Yılmaz şunları söyledi" Finale bizi yenebilen varsa gelecek. Efes Pilsen ve Ülkerspor Türkiye Basketbol Ligi'nde çok önemli kulüpler. Bu takımların olması yadırganmamalı. Çünkü daha çok bütçeyi koyup, iyi takım kuran kulüpler bizleriz. Bu yüzden bizim olmamız bizim başarımızı gösterir"

Tamamı Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanacak maçlarda iki takım taraftarına eşit yer ayrılacak. Cuma günü 20.00'da başlayacak seri 6. maça kalırsa 14 Haziran'da tamamlanacak.