[COLOR=coral]Cep telefonu adeta bir bağımlılık oluyor.. Öyle ki günde 1000 mesaj atan bile var !Gençler artık konuşmak yerine, cep telefonuyla mesaj çekmeyi tercih ediyor. Günde 1000 SMS çeken bile var. Sonuçta da gençler kendi dilini unutuyor.

Zamane gençliği, cep telefonuyla mesaj çekmekten kendi dilini kullanmayı unutuyor. Son iki yıl içerisinde Amerika´da yapılan araştırmalara göre, iletişim kurmak için dudaklarından çok parmaklarını kullanan ve sürekli mesajlaşan gençler konuşmayı unutuyor ve birbirlerine yabancılaşıyor... Bazı gençlerin günde 1000´e yakın mesaj yazdığını belirten uzmanlar, bunun sonucunda karşı tarafı dinlememe ve toplum içerisinde konuşamama gibi sorunların ortaya çıktığını belirtiyor.

DİL KÖRELİYOR

İnsanların dinlemesi için nasıl konuşmalıyız? isimli kitabın yazarı Sonya Hamlin mesajlaşma hastalığının en doğal yeteneğimiz olan konuşarak iletişim kurma özelliğimizi körelttiği kanaatinde. Kaliforniya Lisesi öğrencileriyle yaptığı mülakatlarda, çocukların sorularına kısa ve kaçamak cevap verdiklerini fark edince sorunun boyutlarını fark ettiğini belirten yazara göre, bir başka tehlike de kısaltılmış mesaj dilinin dili yozlaştırması. Gençlerin bu yeni alışkanlığı, cep telefonu modellerini de etkiliyor. Taleplere cevap vermek isteyen GSM firmaları, rahat yazı yazılabilen tuş takımlarına sahip modellere ağırlık veriyor. Ayrıca internete girerek e-posta göndermeyi ya da chat yapmayı kolaylaştıran Blackbarry gibi servisler de bu rekabetin son ürünleri...

İLETİŞİM KOPUYOR

Uzmanlar, evde aileleriyle de çok az konuşan ve ilk iş olarak bilgisayarı açıp mesajlarını kontrol eden yeni neslin iş yaşamındaki en büyük sıkıntısının iletişim kurmak olduğunu belirtiyor. Yazılı bir metni defalarca okuyup öyle cevap verebiliyorsunuz. Bu yüzden yazılı iletişim daha rahat diyen gençlerin mesajlaşmak yanında diğer tercihleri de chat yapmak ya da birbirlerine e-posta göndermek. Okul yatakhanelerinde aynı odada bile bilgisayarları aracılığıyla konuşan gençler olduğu bile söyleniyor

İŞTE MESAJ KLİŞELERİ

Sesli harfler çıkartılarakkısaltma yapılıyor:

* Benim param yok:Bnm prm yk Sesli harfle başlayankelimelerinse ilk sesliharfi yazılıyor.

* Hiçbir şey anlamadım Hc br sy anlmdm

ERGEN DE GÖZÜ KAPALI YAZIYOR

Cep mesajını neredeyse bir yaşam tarzı haline getirenlerden biri de sanatçı Gülben Ergen... Gözü kapalı dahi mesaj atabilen Ergen, bu konudaki hünerlerini geçtiğimiz günlerde bir canlı yayında ortaya koydu ve stüdyodaki bir konukla giriştiği mesaj atma yarışından galip ayrılmayı başardı. Ergen, gün içinde pek çok işini de mesaj yoluyla hallettiğini söylüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:26
paylaşım için teşekkürler
corleoni Tarih: 26.06.2006 13:48
eline sağlık kardes güzel tesbit olmuş doğrusu
megalit Tarih: 22.06.2006 10:07
Evet harika bir konuya parmak basmışsın...
diamondmonster Tarih: 21.06.2006 13:13
1000 mesaj 2000 kontör vayy be :89:
DarKbLuSi Tarih: 20.06.2006 14:24
tsk
DarKbLuSi Tarih: 20.06.2006 14:22
tsk
fotoyasin Tarih: 14.06.2006 18:42
çok güzel olmuş
Kime Ne Tarih: 05.06.2006 00:30
Tşkler Emeğine SağLık...