Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi doktorları tarafından 3 yıl süren araştırmalar sonunda CD19 eksikliği adı verilen hastalık bulundu. Hastalığın akraba evliliğinin yaygın olduğu toplumlarda daha sık görüldüğü belirtildi.

Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Reisli, düzenlediği basın toplantısında, hastanelerinin Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalının CD19 eksikliği ismi verilen hastalığı tespit ederek büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

Doç. Dr. İsmail Reisli, Bu hastalık tıp litaretöründe tanımlanmıştır. Konyanın ve Türkyenin ismi dünyanın en önemli tıp haberlerinin yeraldığı dergide yayınlanmıştır. Bu güzel başarıyı sizlerle paylaşmak istedik dedi.

İlk kez Konyada tanımlanan bu hastalığın insan vücudunun mikroplara karşı savunma sistemindeki eksikliğe bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklardan biri olduğunu ifade eden Reisli, immün sistemindeki bu bozuklukların tedavi edilmediği takdirde, sık sık zatürree, bronşit ve menenjit gibi ağır seyreden, hatta ölümcül olabilen hastalıklara yol açtığını vurguladı:

Tüm dünyada ilk kez tanımlanan bu hastalık için örnek hastanın 4 yıl önce kendilerine başvurduğunu belirten Reisli, bu hastalığın ne olduğunun anlaşılması için 3 yıl süren bir araştırma yapıldığını ifade etti. Reisli çalışmanın Uluslararası 4 merkezle birlikte ortak yapıldığını kaydetti. Tespit edilen hastalığın dünya çapında ilgi uyandıran medyatik araştırmaların yayınlandığı The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanarak tıp tarihine geçtiğini belirten Reisli Hastalığın akraba evliliğinin yaygın olduğu toplumlarda daha sık görüldüğünü vurguladı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 510
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 03.06.2006 13:39
ben tv görmüştüm.akraba evliliklerin sık görüldüğü yerlerde ortaya çıkıyormuş
sonsuza3 Tarih: 02.06.2006 23:42
hergun bi hastalık buluyorlar ya işi gücü yokmu bunlarım eskiden hastalıkmı warmıs hersey hormonlu ondan oluyo nasıl olsa ölces bi gun kasmayaın hayatın tadına bakın
casper Tarih: 02.06.2006 08:06
yine bir ümmin sistem hastalığı :20:,umarım sonuçları ağur olan bir hastalık değildir
teşekkürler özlemcim