Oxford Üniversitesi uzmanları, yaptıkları araştırmada Ibupforen ve Diclofenac adlı ağrı kesicilerin kalp krizine yol açtığını belirledi.

İNGİLTERE'deki araştırma, aşırı dozda alınan ağrı kesicinin kalp krizi riskini 2 katına çıkarttığını ortaya koydu. Oxford Üniversitesi Araştırma Grubu'nun üzerinde çalıştığı ağrı kesiciler Ibuprofen ve Diclofenac. Araştırma raporu, her yıl her bin kalp hastasından 3'ünün reçetelere yazılan aşırı dozdaki ağrı kesiciden dolayı kriz geçirdiğini gösteriyor. "Aşırı doz" ifadesinin açılımı ise normal bir kişinin aldığı ölçeğin 2 katı. Çalışmadaki bir çarpıcı detay ise sık başı ağrıyan ve günde 1 kez ilaç kullananların, ilacı 1 seferde birden fazla alanlardan daha az risk altında olduğu. Naproxen isimli ağrı kesici ilacın daha az risk taşıdığı belirtiliyor. İlacın üreticisi Merck&Co. firmasının piyasaya sürdüğü Vioxx ve Celebrex isimli romatizma ilaçları da kalp krizini 3 kat artırdığı için yasaklanmıştı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5544
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 03.06.2006 13:35
bilinçsizce ilaç almamalıyız ancak doktor kontrolü altında almalıyız.maalesef toplumumuzda en ufak bir agrıda hap kullanma yoluna gidiyoruz
ozlems_o Tarih: 03.06.2006 08:57
atalarımız zamanında agrı kesici mi yokmuş hepsini görüyoruz biz ufacık bier agrı çektiğimizde soluğu ecza dolabının karşısında alıyoruz.

bilgiler için sağol casper