Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, çocuklarda hipertansiyonun şişmanlıkla yakın ilgisi bulunduğuna işaret ederek, Türkiyede son yıllarda beslenme bozukluklarına bağlı olarak çocuklarda hipertansiyon vakalarında artış yaşandığını söyledi.
Türk Hipertansiyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Hasanoğlu, Türkiyede yapılan bir çalışmaya göre, erkek çocuklarda yüzde 4, kız çocuklarda ise yüzde 5 civarında hipertansiyon olduğunu anlattı. Çocuklarda kan basıncı değerlerinin yaşa ve boya göre değiştiğini belirten Hasanoğlu, bu yaş grubundakilerde hipertansiyonun ise belirli bir cetvele göre belirlendiğini söyledi. Hasanoğlu, Çocuklarda hipertansiyon farklı özellikler taşımaktadır dedi.
Böbrek damarlarının darlığı, kalp damarlarında ve akciğere kan götüren damarlarda bozukluğun bebeklerde yüksek tansiyona neden olabildiğini bildiren Hasanoğlu, bu çağlarda aynı zamanda hormonal nedenlerin de akla geldiğini söyledi.
6-7 yaşındaki çocuklarda böbrek hastalıklarına bağlı hipertansiyon gelişebildiğini belirten Hasanoğlu, 16 yaş üstündekilerde ise primerhipertansiyon (nedeni belli olmayan) ortaya çıkabileceğini söyledi. Primer hipertansiyonun başlıca nedenlerinden birinin stres olduğuna dikkati çeken Hasanoğlu, 16 yaşın üstündeki çocukların kan basınçları ölçülse büyük bölümünde hipertansiyon tespit edileceğini düşünüyorum. Primer hipertansiyonun başlıca nedenlerinden biri stres olduğu için yaklaşan sınavlara bağlı olarak bu durum ortaya çıkabilir diye konuştu.
OBEZİTEYE DİKKAT
Hasanoğlu, çocuklarda hipertansiyonun şişmanlıkla da yakın ilgisi bulunduğuna işaret etti. Türkiyede son yıllarda beslenme bozukluklarına bağlı olarak çocuklarda hipertansiyon vakalarında büyük artış yaşandığına dikkati çeken Hasanoğlu, Maalesef son senelerde özellikle büyük şehirlerde fast-food kültürü geldikten sonra çocuk bilgisayarın başına oturuyor, ne hareket ediyor ne koşuyor ne de oyun oynuyor. Onun için obez oluyorve buna bağlı hipertansiyon gelişiyor dedi.

Obezitenin diyabete, diyabetin de hipertansiyona yol açabileceği uyarısını yapan Hasanoğlu, bütün bu unsurların bir araya gelmesi halinde metabolik sendrom adı verilen durumun ortaya çıkabileceğini, bunun zamanında kontrol edilememesi halinde ise son zamanlarda gençlerde sık görülen ani ölümlerin görülebileceğini söyledi.
Çocuklarda hipertansiyonun nasıl anlaşılabileceği sorusu üzerine Hasanoğlu, büyüklerdeki baş ve ense ağrısı gibi belirtilerin çocuklarda da görülebileceğini söyledi. Böbrek hastalıklarına bağlı hipertansiyonda ise idrar renginde kırmızılık, ayak ve gözlerde şişlik gibi belirtiler olabileceğini ifade eden Hasanoğlu, ileriki çocukluk döneminde görülen lupus hastalığında ise dizde şişme, yüzde döküntü, baş ağrısı ve ateş görülebileceğini anlattı. Hasanoğlu, Ön belirtiler görüldüğü takdirde hipertansiyon bulunup bulunmadığının tespiti için çocuğu 24 saat monitöre etmek lazım. Bu süre içinde tansiyonun ne kadar olduğu ve ne zaman yükseldiği tespit edilir dedi.
Yüksek tansiyonun zamanında tespit edilmemesi halinde beyinde ödemoluşması sonucu çocuğun havale geçirebileceğini, görme ve konuşma duyularını kaybedebileceğini belirten Hasanoğlu, Ayrıca beyin kanaması geçirebilir, müzmin hipertansiyon olursa kalbe vurur kalp yetmezliği, böbreklere vurursa böbrek yetmezliği gelişir diye konuştu.
Hasanoğlu, çocuklarda hipertansiyonun tedavisi için hekim kontrolünün şart olduğuna işaret ederek, kan basıncının çok yüksek tespit edildiği durumlarda acil olarak damar içinden ilaçlar verildiğini, bunun kontrol altına alınmasının ardından ilaç tedavisinebaşlandığını bildirdi.
Kalp, damar ya da böbrek hastalıklarına bağlı yüksek tansiyonun buhastalıkların tedavisinin ardından ortadan kalktığını belirten Hasanoğlu, Ama sebepsiz hipertansiyonların ömür boyu tedavisi gerekebilir diye konuştu.
KORUYUCU ÖNLEMLER ERKEN YAŞLARDA ALINMALI
Yetişkinlerde tanımlanan primer hipertansiyonun çocuklukta başladığına işaret eden Hasanoğlu, şunları dikkati çekti:
Çocuk ve ergenlerde hipertansiyonun ilerleyişinin takip edilmesi önemlidir. Çocuk hekimleri yetişkinliklerinde hipertansiyon riski taşıyan çocukları belirleyebilir ve erken yaşlarda koruyucu önlemleri başlatabilirler. Bu nedenle, hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin tanı ve tedavilerine erken çocuklukta başlanması önemlidir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 602
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 03.06.2006 16:32
son yıllarda bir çok ülkede obetizeden kaynaklanan hastalıklar gündeme gelmişti ülkemizde de olmasına şaşırmadım gerçekten dikkat edilmesi gerekio hem çocuklar için hemde yetişkinler için

sağol SU PERİSİ