Genellikle kadınlara özgü bir hastalık olarak bilinen meme kanserinin, erkekler için de risk oluşturduğu bildirildi.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Okay Nazlı, genellikle kadınlarda görülen meme kanserinin erkeklerde de nadir olarak ortaya çıkabildiğine dikkati çekerek, erkek meme kanserinin kadınlardakine göre sonuçlarının daha kötü olduğunu söyledi.

Tüm meme kanserlerinin yüzde 1`inden azını oluşturan erkek meme kanserlerinde tedavinin genellikle kadın meme kanseri tedavisiyle aynı olduğunu ifade eden Nazlı, meme kanserinin erkeklerde kadınlara göre daha ileri yaşlarda görüldüğünü kaydetti.

Nazlı, meme kanserine yakalanan erkek hastaların memede kitle ve ağrı şikayetleriyle doktora başvurduğunu belirterek, ``Erkeklerde meme dokusu bulunmadığı için kanser daha hızlı yayılır. Erkekler bu rahatsızlığı ilerlemiş bir evrede fark eder. Erkeklerde kadın meme kanserlerine oranla daha düşük bir ihtimalle kurtuluş olur`` dedi. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunanların daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Nazlı, ``Meme kanserinin yüzde 10 genetik yönü vardır. Erkek meme kanseri olanların yüzde 30 oranında ailelerinde mutlaka kadın meme kanseri vardır`` diye konuştu. Nazlı, erkeklerde meme kanserinin genellikle ilk olarak memede büyüme, ağrı, kızarıklık, kitle ve şekil değişiklikleriyle ortaya çıktığını kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
gecelerx Tarih: 10.06.2006 13:25
evet, canlı örneği benim arkadasım meme kanserinden çekti :S
refik Tarih: 05.06.2006 08:50
uyarıların için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 04.06.2006 11:37
erkeklerde de meme kanseri oluyo yani :89:

bilgiler için sağol SU PERİSİ