Hisar Intercontinental Hospital Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müge Harma hamilelik döneminde çalışma hayatına devam edilip edilemeyeceği konusunda bilgi verdi.
Hamileyken çalışmayı sürdürmek, etkin kalmanızı sağlamanın yollarından biri olmakla birlikte bu dönemi problemsiz ve sağlıklı yaşamak için bazı kurallara da uymak gerekiyor. Çünkü işin niteliği ve gebelik seyrinin özelliklerine göre bir takım sorunlar kadınları bekliyor. Çalışmaya devam edip edilemeyeceği ve gebeliğin hangi haftasından itibaren çalışmaya ara verileceği anne adayına göre farklılık gösteriyor. Günlük yaşamı fazla etkilemeyen bir işi olan anne adayının iş hayatını sürdürmesinde bir sakınca yokken uzun süre ayakta durularak veya oturularak yapılan işlerde çalışan anne adayı hamilelik döneminde ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Özellikle, ağır kaldırma, yük taşıma, toksik kimyasallarla temas (ağır metaller, organik çözücüler, böcek ilaçları vb.) ve çalışma ortamında radyasyona maruz kalma gibi durumlarda gebeliğin olumsuz etkilendiği biliniyor.

Mayıs ayında Kanadadan yayınlanan olgu-kontrollü çalışmada ilk gebeliği olan 1536 olgu, 4441 kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır(*). Araştırma, ilk hamileliğini yaşayan kadınların düzensiz çalışma şartları ve gece vardiyasında çalışmaları durumunda, gebelik yaşına göre küçük bebek doğurma oranlarının arttığını gösteriyor. Düzensiz çalışma saatleri, uzun süreli ayakta çalışma, ağır kaldırma, gürültü, kötü sosyo-ekonomik ve psikososyal durum gibi faktörler gebelikte problem yaşama riskini artırıyor. Yine aynı çalışmada bu risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ile riskin azaltılacağı ve gebelerin iş hayatlarını sağlıklı olarak sürdürebilecekleri vurgulanıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 752
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 04.06.2006 13:04
sorunlu bir hamilelik yaşanmıyorsa agır olmamak şartıyla çalışmanın bir sakıncası olacagını düşünmüyorum
casper Tarih: 04.06.2006 11:50
wallahi benim tavsiyem hamilelik döneminde dinlenmeli ve dikkat etmeli,
işyerinde daha hafif bir çalışma temposu mümkün olabilir