Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana BilimDalı Nefroloji Bilim Dalınca yapılan araştırma sonucunda, sarımsak ve sarımsak tabletlerinin kan basıncı üzerine kısa süreli bir etkisi saptanmadı

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Akpolat, Türkiyede sarımsağın kan basıncını düşürdüğüne dair yaygın bir inanış bulunduğunu, sarımsak tabletlerinin reçetesiz satılabilen ilaçlar olarak hipertansif hastalar tarafından kullanıldığını belirtti.

Bunu araştırmak üzere yaptıkları çalışma çerçevesinde anket uygulanan 7 bin 703 hipertansif hastanın 4 bin 102sinin (yüzde 53.3) sarımsak kullandığını beyan ettiğini kaydeden Akpolat, kısa süreli etkisinin belirlenebilmesi için de bu hastalara belirli miktarda sarımsak verildiğini söyledi. Akpolat, şunları kaydetti:
Gerek bizim yaptığımız araştırma, gerekse daha önce yayınlanan kılavuzların bize öğrettikleri sonucunda varılan nokta, sarımsağın hipertansif hastalarda kan basıncını düşürdüğüne dair kanıtın olmadığıdır. Bu son derece önemli. Çünkü hastalarımızın birçoğu, kan basıncını düşürdüğüne inanarak sarımsak kullanmakta ve bunun sonucundada tedavilerini aksatmaktadırlar. Hastalarımız sarımsak kullanabilirler. Ama hiçbir şekilde ne ilaç tedavilerini, ne de yaşam düzeni değişikliği dediğimiz sigara, alkol, tuz gibi alışkanlıklarını terk etmeyi ihmal etmemelidir. Çünkü tedavinin ihmal edilmesi, hastalarımıza zarar verebilir.

Sarımsak kullanımının tansiyonun düşürülmesinde psikolojik etkisi olabileceğini anlatan Akpolat, Hastalarımız yararlı olduğuna inanıyorlarsa, tedavilerini aksatmamak koşuluyla sarımsak kullanabilirler dedi. Akpolat, şu uyarılarda bulundu:
Hastalarda sarımsağın kan basıncını düşürdüğüne dair mevcut olan inanç, bir kanıta dayanmamaktadır.
Hastaların sarımsak kullanırken ilaçlarını ve yaşam düzeni değişikliklerini aksatmaları kendilerine zarar verebilir.
Hastalar diğer tedavilerini aksatmamak koşuluyla sarımsak kullanabilirler.
Hipertansiyon tedavisinin başarıya ulaşması için hastalar kanıta dayanmayan inanışları konusunda eğitilmelidir.
Bu konuda yeni çalışmalara gerek vardır.

BİLİNEN DİĞER YANLIŞLAR
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel de, halk arasında tansiyonla ilgili pek çok yanlış inanış bulunduğunu söyledi.

Tansiyonu düşürmek için limon ve limon suyuna başvurulduğunu ifade eden Sindel, bunların tansiyonun düşürülmesinde hiçbir yararının bulunmadığını söyledi.

Tuzlu ayran içmenin, tansiyonu aniden yerine getireceğinin sanıldığını belirten Sindel, Ancak bu da yanlış bir inanış dedi.

Stresin, tansiyon yüksekliği ve düşüklüğünde önemli bir faktör olduğunu ifade eden Sindel, Stresle ilgili faktörler ortadan kalktığı zaman zaten kişi kısa sürede normal tansiyonuna döner. Halkımız bu maddelerin etkisiyle tansiyonlarının düzene girdiğini sanıyor ama bunlar yanlış inanışlar dedi.

NE YAPILMALI?
Sindel, tansiyonu düşen bir insanın baş ve vücudun üst kısmının kalp hizasının altına indirilmesi gerektiğini belirterek, bunun bacaklar yukarıya kaldırılarak yapılabileceğini bildirdi.

Tansiyon yüksekliğinde ise hekim-hasta diyaloğunun önemine işaret eden Sindel, hipertansif hastaların hekime danışarak tansiyonu düşürenilaçlar almalarının şart olduğunu söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 602
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 12:03
paylaşım için teşekkürler
MuHaMMeD_VaDiSi Tarih: 14.06.2006 03:41
Evet ilginc :20:, payla$imin icin te$ekkurler ozlems_o
refik Tarih: 07.06.2006 08:43
paylaşımların için teşekkürler
casper Tarih: 06.06.2006 17:19
Doğru bilenen bir ytanlış daha,
ama su-perisine katılıyorum,bende sarımsağın tansiyona iyi geldiğini gördüm birçok kez,
psikolajik olabilir :20:
blackeagles Tarih: 05.06.2006 18:03
modern tıp denilen şeye sadece ameliyat gerktiren müdahaleler için inanırım.onun dışında doğal bitki ilaçlarının kullanımını tercih ederim.
ozturk Tarih: 05.06.2006 13:25
bu haber bir kez daha gündeme gelmişti...İlginç.. :20:
SU-PERISI Tarih: 04.06.2006 23:04
teşekkürler özlemcigim, birçok tansiyonu olan hastaların sarımsagı yedikten sonra tansiyonunun normale düştügüne şahit oldum demekki psikolojik etkidenmi acaba