Hafif kilo artışı bile risk oranını yükseltiyor
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, kadınlarda fazladan birkaç kilo bile reflü hastalığı riskini artırabiliyor.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 10 bin 545 kadın üzerinde yapılan araştırma, reflü ile hafif kilo artışları arasında bile ilişki olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada, örneğin 1.58 metre boyundaki bir kadının 55 kiloya oranla 56-62 kilo olması durumunda reflü riskinin yüzde 38 arttığına, oysa bu kiloların normal sınırlar içinde olduğuna dikkat çekildi.

Aynı boydaki bir kadının kilosunun 62-87 arası olması durumunda reflü riskinin yaklaşık 2, kilonun 87'nin üzerine çıkması durumunda da 3 kat arttığı kaydedildi.

New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, aşırı kiloların ise mide ekşimesi ve gastro özofagiel reflü hastalığının diğer belirtilerini artırdığı belirlendi.

Reflü nedir?

Gastro özofageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması anlamına geliyor. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanyor. Erişkinlerin yaklaşık yüzde 20'sinde reflü görülüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 484
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 05.06.2006 07:55
:20: kilolar çok hassas bir dengede olmalı yani

bilgiler için sağol SU PERİSİ