Bartın Devlet Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Uzmanı Opr. Dr. Zafer Tezel, deniz ve havuz suyundan bulaşan mikropların kulakta işitme sorunu oluşturduğunu ifade etti.

Genellikle yaz mevsiminde, havuz ve deniz suyundan gelen mikropların kanal içerisine yerleşmesiyle şiddetli ağrıların oluştuğunu belirten Opr. Dr. Tezel, "Doğal ortamlarda meydana gelen mikroplar kanal içerisine girerek yerleşiyor. Bu yerleşmenin arkasından kulakta şiddetli ağrılar meydana geliyor. Ayrıca bu mikroplar işitme azlığı ve akıntıya sebep oluyor. Mümkün olduğu kadar kulakların deniz veya havuzdan çıktıktan sonra temizlenmesi gerekir. Bu temizliği çubuklarla değil, pamuk kullanarak yapmalıyız" diye konuştu.

Dr. Zafer Tezel, zaman zaman meydana gelen baş dönmelerinin de birçok sebebi olduğunu, bu baş dönmelerinin bir nedeninin de iç kulak olduğunu belirtti. Baş dönmesi olan hastaların beyin, beyincik, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi konularda tetkik yaptırması gerektiğini kaydeden Tezel, "İç kulak kaynaklı baş dönmeleri çok şiddetlidir. Genellikle bulantıya kusma eşlik eder. Bunlar iç kulaktaki denge oranında bozulmaya neden olur" ifadelerini kullandı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 462
favori
like
share
ozturk Tarih: 05.06.2006 09:20
Peri teşkür..Kulaklarını sevenler bu yazıyı iyi okusunlar..Deniz suyu güzel ama bazen böyle uğraştırıyor insanı...
ozlems_o Tarih: 05.06.2006 07:57
deniz ve havuz suyundan buşalan hastalıkları duymuştum ama kulağa zarar verdiğini duymamıştım :20:

teşekkürler SU PERİSİ
Pedaliza Tarih: 04.06.2006 23:39
ah arkadaşım ahh nasıda özlemişim denizi..bu bahsedilenler bendede var tedavisinide oldum geçmiyo ama deniz olunca hastalıkda unutuluyo...

bilgi için teşekküler..hastalara acil şifalar... :70: