"EL SUPERCLASICO"


RIVER MI? BOCA MI?


Boca Juniors
Kuruluş: 1905
Stat: Camilo Cichero - "La Bombonara" (60,245)
Takma adı: Los Xeneises (Cenova'nın halkı)


River Plate
Kuruluş: 1901
Stat: Monumental de Nunez (76,687)
Takma adı: Los Millionarios (Milyonerler)Bu inanılmaz derbinin ev sahibi Arjantin'in başkenti Buenos Aires..

Bu maç aynı zamanda "halkın takımı" ve "milyonerlerin takımı"nın ezeli mücadelesi ve taraftarı galyana getiren puan değil prestij ve gurur maçıdır..

Boca - River maçının ardından bir taraf ya gururunu kaybedecektir ya da dünyanın en iyisi olduğuna inanacaktır..

.::KİM BUNLAR ?::.

Boca ve River Arjantin'in en büyük futbol takımlarıdır ve Arjantin Ligi'ni (Apertura/Clasura) 80 yıldır domine etmektedirler..

Arjantin ülkesinin yarısından fazlası bu iki takımdan birinin taraftarıdır..

Bu takımlar aynı zamanda Dünya'nın en iyi futbolcularından bir kaçını yetiştirmiştir.. Diego Maradona'dan Alfredo di Stefano'ya ve Gabriel "Batigol" Batistuta ve Marcelo Salas'a kadar..

Bu arada Juan Pablo Angel'i de unutmayalım O da River Plate'in eski öğrencisidir..

İki kulüpte Buenos Aires'in La Boca bölgesinde kurulmuştur.. Ancak 1938'de River Plate "milyonerlerin takımı" takma adını oldukça varlıklı ve zengin bir bölge olan Nunez'e taşınarak almıştır..

Boca ise "halkın takımı" olarak kalmaya devam etmiş ve tanınmıştır.. Boca taraftarının büyük bir çoğunluğunu İtalyan göçmenler ve gelir seviyesi düşük olanlar oluşturmaktadır..

.::PEKİ REKABET NE DURUMDA ?::.

Bu takımların karşılaştıkları maçın bir çok derbide olduğu gibi kendine özgü bir takma adı vardır ve Boca - River maçı gazete manşetlerine maçın başlamasından 1 hafta önce "Superclasico"ya bir hafta kaldı şeklinde yansımaya başlar..

River'ın beyaz ve kırmızısı ile Boca'nın sarı ve laciverti ile karşılıklı oturan taraftarlar bir birlerinden tam anlamıyla nefret eder..

Boca taraftarının River taraftarına taktığı isim "gallinas" yani "tavuk"tur.. Boca taraftarı River ve taraftarının herşeyden korkutuğuna inanır..

River taraftarı ise Boca taraftarına "los puercos" yani "domuzlar" takma adıyla karşılık verir.. Bu takma ismin sebebi ise Boca stadyumunun fakir Boca bölgesinde yer alıyor olmasıdır..

Bu takımların rekabeti özellikle parayla alakalıdır.. River taraftarının büyük bir çoğunluğu yüksek kesimden Buenos Aires sosyetesinden gelir..

Öte yandan Boca taraftarını ise çalışan kesim ve göçmenler oluşturur..

.::NELER OLUYOR ?::.

Bazen daha doğrusu çoğu zaman hırs ve sevgi şiddete yol açabiliyor..

River taraftarının içinde yer alan bir grup daha doğrusu tanındıkları isimle "Los Borrachos del Tablon" yani "Tribün Sarhoşları" bu işi en ciddiye alan gruptur..

Bu grup arasından bir kaç kişinin kulübün jimnastik salonunu kulüp üyesi gibi "üye olarak" kullandıkları ve stadyuma yaptıkları "ziyaretlerde" para aldıkları her maçın ardından en çok konuşuluan konulardan biridir.. (Korkutucu bir durum!)

Bu maç her seferinde unutulmaz bir deneyim olur; Rengarenk bayraklar ve bandanalardan oluşan bir taraftar denizi, çığlıklar, ağlama sesleri, koro eşliğinde tezahüratlar ve hiç bir zaman sonu gelmeyen meşaleler..

2004'te İngiliz gazetesi The Observer "Seyretmeden ölmemeniz gereken 50 spor olayı" arasında Boca - River derbisini 1. sıradan okuyucularına önermiştir..

2006'nın 27 Mart'ına kadar iki takımın arasında yapılan toplam 295 maçta Boca'nın hafif bir üstünlüğü vardır.. Boca 113 kez galip gelirken River 90 maçı kazanmış ve "EL SUPERCLASICO"da 90 maç berabere tamamlanmıştır..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 472
favori
like
share
corleoni Tarih: 31.07.2006 21:00
paylaşım içiçn sağol kardes