"The Derby of Paharaohs"

AHLY & ZAMALEKAl-Ahly / 'D#GDJ
Kuruluş: 1907
Stat: Kahire Stadı (74.100)
Takma adı: Kırmızı Şeytanlar, Kırmızı Kale, Kırmızı Ev


Al-Zamalek / F'/J 'D2E'DC
Kuruluş: 1911
Stat: Kahire Stadı (71.000)
Takma adı: Beyaz Şövalyeler, Zamalkawiya (Rüya Takım)The Derby of Paharaohs, Kahire Derbisi

Dünyanın önemli derbilerinden biri olan Al-Ahly  Zamalek maçı Mısır kadar fantastiktir ve başkent Kahire bu atmosferi yüksek, heyecanı hat safhada olan maça ev sahipliği yapar..

Her seferinde 110.000i aşan taraftar, tarafsız olan Kahire Uluslararası Stadını doldurarak takımlarından mutlak zafer bekler..

.::KİM BUNLAR?::.

Al-Ahly ve Zamalek Afrikanın en başarılı iki futbol kulübüdür..

CAF yani Afrikanın UEFA versiyonu Ahlyi 2000 senesinde Yüzyılın Takımı olarak seçmiştir.. Ahlynin özellikle 1990larda üst seviyeye ulaşan performansıyla gelen bu unvan ezeli rakipleri karşısında elde ettikleri en büyük zaferdir..

Bu iki takım sadece ülkelerinin en başarılı takımları değil aynı zamanda büyük bir farkla bütün Afrika kıtasının da en başarılı takımlarıdır..

.::REKABET ÇOK MU BÜYÜK?::.

Bu iki takım arasındaki rekabet o kadar büyüktür ki her zaman maçları yönetebilmesi için ülke dışından hakemler getirilir, çünkü Mısırlı hakemlerin mutlaka iki takımdan birinin taraftarı olduğuna inanılır..

2001de 6 Avrupa federasyonunun derbiye hakem sağlayamamasının ardından İskoç veteran Kenny Clark 2001deki derbi için çağırılmıştır ve zor da olsa bu maçtan sağ salim kurtulmayı başarmıştır..

Bu derbide aksiyon o kadar çok artar ki sonuncusu 1999da olmak üzere bu maç 4 kez yarım bırakılmak zorunda kalmıştır.. Fransız hakem Mark Batta maçın başlama düdüğünü çaldıktan 2 dakika sonra Zamalek futbolcusu Ayman Abdel Azize rakibine arkadan faul yaptığı için kırmızı kart göstermiştir ve Zamalek futbolcuları bu kadar erken gelen kırmızı kartın ardından hakemi protesto etmek amacıyla sahayı terk ederek cevap vermişlerdir.. Her seferinde artan olaylar ve atmosfer sebebiyle maçlar artık tarafların stadında değil tarafsız bir saha olan Kahire Uluslararası Stadında oynanmaktadır..

Eğer bir futbolcu iki takım arasında transfer olmayı düşünüyorsa Hossam Hassanın başına gelenleri duymamış olmazı lazım..

Dünyanın en çok milli forma taşımış futbolcularından biri ve Mısırın en başarılı futbolcusu olarak kabul edilen 170 kez Mısır Milli Formasının taşımış olan Hossam Hassan 16 yıl Ahly formasını başarıyla taşıdıktan sonra 2001de şehrin karşı tarafına geçti..

Taraflar karşı karşıya gelene kadar ölüm tehditleri alan Hassan maçın başlamasıyla birlikte şişe, taş, sopa ve koltuk yağmuruna tutularak eski taraftarının tepkisiyle karşılaştı ve bu maça ara verilmek zorunda kaldı.. Bu hafife alınacak bir transfer değil !!!

.::HANGİSİ DAHA BAŞARILI?::.

Ahlynin altın çağı 1950lerde Zamaleki tam 8 kez yendiklerinde geldi. Zamalek ise buna karşılık olarak 1960larda derbiyi 4 kez kazandı..

Ancak son yıllara bakıldığında Ahlynin Mısırda muhteşem bir üstünlük kurduğu görülür.. Afrikanın en kuvvetli takımlarından biri olarak da kabul edilen Al-Ahly son olarak peş peşe 45 maç galibiyet elde ederek ayrı bir rekor kırmıştır.. Özellikle sonuncusu 2005de olmak üzere son 20 yılda kazandıkları 12 şampiyonluk bu dönemde kurdukları üstünlüğün bir göstergesidir.. Zamalek ise son 20 yılda 5 şampiyonlukla yetinmek zorunda kalmıştır ve sonuncusu 2004de gelmiştir..

Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 455
favori
like
share
corleoni Tarih: 31.07.2006 20:59
paylaşım için sağol kardes