"OLD FIRM"

RANGERS - CELTICRangers Futbol Kulübü
Kuruluş: 1873
Stat: Ibrox Stadyumu (50.411)
Takma adı: The Gers, Teddy Bears, Light BluesCeltic Futbol Kulübü
Kuruluş: 1888
Stat: Celtic Park (60.830)
Takma adı: The Bhoys, The Hoops, The Tic, Tims


Glasgow derbisi Dünya üzerindeki en zorlu ve karmaşık futbol maçlarından biridir.

İki takım arasındaki ezeli rekabet Old Firm olarak bilinir ve iki tarafı birbirinden ayıran şey; din ile politikadır.

.::BAŞLANGIÇ::.

Celtic 1888de Glasgow şehrinin Doğusunda İrlanda nüfusunun yüksek olduğu ve Katolik vakıflarına bolca bağaş yapılan bölgede kuruldu.

Bölgede yer alan İrlandalıların büyük bir çoğunluğu gece kondularda ve kenar mahallelerde yaşarken yabancı muamelesi gördükleri dönemde çok düşük maaşlara çalışmayı kabul ettiler.

Bu durum Katliklerin Protestanlara nazaran çok daha düşük bir yaşan kalitesi içinde yaşamasına yol açtı.

Büyük bir taraftar desteğini arkasına alan ve Edinburghdaki Hibernian kulübünden de bir çok katolik oyuncu tranfer eden Celtic kısa sürede oldukça iyi durumda olan ve Govanda kurulmuş olan Rangersın ezeli rakibi oldu.

.::PEKİ PROBLEM NE?::.

Rangers sadece Prtotestanlara açık bir kulüp olarak başlarken Celticde rakibi gibi ilk zamanlarda sadece Katolik oyunculara sahada şans tanıdı.

Zamanla Katolikler tarafından Katolik Takımı olarak görülmeye başlanan Celtic karşısında yer alan Rangers ise Protestanların desteğiyle anti-Katalolik bir kulüp oldu.

İrlanda semptazanlığı sebebiyle Celtice karşı her geçen gün yükselen önyargı ve Celtic taraftarının sık sık çıkarttığı olaylar takımın imajına pek yardımcı olmadı.

Ancak karşı tartaf; Rangersda işler değişmeye başladı.

Graeme Souness ateşten gömleği giydi ve Celticin eski futbolcusu Mo Johnston sınırı geçen ilk tanınmış Katolik futbolcu oldu.

O dönemde yayınlanan televizyon porgramları ve gazete makalelerinde Rangers taraftarları biletlerini yakarken karelerde yer aldı.

.::BİR GELİŞME VAR MI?::.

Kesin olan; iki takım taraftarının da ne olursa olsun %100 renklerine bağlı olduğu ve herşeyi yapacak kadar gözünü karartabildiği !

O zamandan beri Rangers bir kaç Katolik oyuncuyu bünyesine kattı. Zaman içerisinde de Rangers taraftarı mavi formayı taşıyan ve elinden geleni yaptığını göstermeyi başaran futbolcularını neye inandıklarına bakmadan desteklemeye başladı.

Ancak herşeye rağmen günümüzde de trübünlerde bazı çatlak sesler var. Ve bunlar sınırın karşısında da geçerli.

Her ne kadar iki takımda elinden geleni yapmaya ve taraftarını mutlu etmeye çalışa da bu durumda "hiç bir şey mükemmel değildir" mantığı geçerli.

.::KALİTE YÜKSEK SEVİYEDE::.

İki ekipte İskoç Ligini domine ediyor. Takımlara katılan uluslarası oyuncular ve yükselen gelirlerin bunda etkisi çok büyük.

Bugünlerde iki ekipte de fazla yerel bölge futbolcusu kalmadı, ancak taraftar ilk günkü kadar ateşli ve heyecanlı bir şekilde bağlı olduğu renkleri yeşil, mavi- destekliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 622
favori
like
share
corleoni Tarih: 31.07.2006 20:52
paylaşım için sağol
_Sehzade_ Tarih: 13.06.2006 00:16
TŞKKR ELLERİNE SAĞLIK
n_ortac Tarih: 08.06.2006 23:50
evet en güzel derbi GS ile fb arasında
ED1 Tarih: 08.06.2006 22:52
Ellerine saglik kardesim ama bildiginiz gibi dünyanin en güzel derbisi ülkemizde:
FB-GS.. :85: